Biznesmen z przypadku
Czy pana zdaniem każdy może zostać biznesmenem?
Oczywiście, że nie.
Jakie zatem predyspozycje powinna posiadać osoba chcąca założyć własną działalność?
Po pierwsze powinna mieć szczęście.
Szczęście?
W biznesie trzeba mieć szczęście, żeby znaleźć się we właściwym miejscu, we właściwym czasie i z właściwymi ludźmi. Mimo pomysłów, predyspozycji oraz zasobów intelektualnych i materialnych biznesmen może nie zrealizować różnych przedsiębiorczych wizji i planów. Z powodu braku szczęścia. Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli wiele w biznesie, potwierdzają, że szczęście odegrało bardzo dużą rolę w ich karierach. Często mówią nawet o przypadku – nazywają siebie managers by incident. Stąd odtwarzając historię przedsiębiorcy, który przypadkiem – wskutek złych lub dobrych okoliczności – osiągnął sukces, może czasem spotkać nas wielkie rozczarowanie. Okazuje się nagle, że ten człowiek nie ma ani dobrego pomysłu na zarządzanie ludźmi, ani specjalnie interesujących produktów. Był jednak na tyle inteligentny, by otoczyć się ludźmi, którzy coś potrafią. Analiza ludzi i firm, które już coś osiągnęły, ich sposobu funkcjonowania, badanie cech i robienie z tego recepty dla innych to częsty błąd logiczny. Z tego, że każde A jest B, nie wynika, że każde B jest A. Można wskazać dziesiątki osób mających te same wizje, pomysły, ten sam rodzaj inteligencji, a nawet determinację, tyle że jednym wiedzie się dobrze, a drudzy klepią biedę.
Czyli warto poszukiwać niszy na rynku?
O tym, czy dany obszar niszowy okaże się błękitnym oceanem, czy gorszą odnogą, zatoką, w której nikt nie czeka, znów decyduje szczęście.
A co z cechami charakteru?
Można powiedzieć, że najważniejsze jest posiadanie wizji z dźwignią. Wyobraźmy sobie, że ktoś codziennie dojeżdża do małej wioski górską, krętą drogą, która co jakiś czas jest zabłocona. Żeby sobie pomóc, znajduje jakiś rodzaj krzewu czy deski, który w odpowiednim momencie podkłada pod koła, by pokonać przeszkodę. Tylko nieliczni wpadną na pomysł, żeby zacząć produkować takie podkładki albo rozpowszechniać informacje o takiej możliwości. I wtedy albo ktoś zajmie się produkcją, żeby pomóc swojej wiosce – wtedy będzie przedsiębiorcą społecznym, albo zacznie na tym świetnie zarabiać. Na początku liczy się twórczy pomysł, a potem wyobrażenie, jak budować dźwignię, która nagle zmieni proporcje małej inwestycji w falę zwrotów. Dobrym przykładem może być oscylator, który wymyślili kiedyś Bagsik i Gąsiorowski. Wykorzystanie luki w prawie i wyprzedzanie w obrocie pieniędzmi, które się naprzemiennie deponuje i pobiera z banków, może spowodować przyrost. Ich biznes był nieuczciwy, ale równie dobrze może to być pomysł, który mieści się w granicach prawa. Dopiero później przydają się dwie podstawowe cechy psychologiczne. Pierwszą jest determinacja (bo rzadko coś wychodzi nam za pierwszym razem), a z drugiej strony umiejętność budowania relacji z ludźmi. Nie sposób odnieść sukcesu bez kontaktu z innymi: po pierwsze z dostawcami i klientami, a po drugie z ludźmi, z którymi razem buduje się przedsiębiorstwo. Często się zdarza, że ktoś ma predyspozycje do budowania takich struktur finansowo-biznesowych lub wie, kiedy sprzedać lub kupić udziały w danych spółkach (jest to więc pochodne od gry na giełdzie), ale biada, jeśli zacznie zarządzać spółką, którą kupił. Okazuje się bowiem, że nie ma do tego talentu i stosuje np. prymitywne metody kija i marchewki. Nie wie, czym jest zarządzanie przez cele, dialog, właściwy dobór ludzi do właściwych zadań.
To ile w sukcesie zależy od szczęścia, a ile od cech charakteru, zdolności?
Odpowiem trochę przewrotnie. Z jednej strony warunkiem koniecznym jest szczęście, z drugiej przedsiębiorcza inteligencja, pokora, determinacja i właściwi ludzie. W ostateczności liczy się i jedno w 100 proc., i drugie w 100 proc. Trzeba mieć szczęście i umieć mu pomóc.
Rozmawiał Maciej Krzysztoszek, PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Z biznesem jest jak z pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiadomo, na jaki smak się trafi. Dlatego właściciele nawet najlepiej prosperujących firm powinni liczyć się z tym, że być może i oni będą musieli zakończyć działalność i rozwiązać firmę. Niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych.
Każdy przedsiębiorca musi zdecydować w jakiej formie prawnej chce prowadzić swoją firmę. Może wybierać spośród ośmiu różnych form działalności.
Zakładając własną działalność masz do wyboru dwie drogi: możesz otworzyć firmę pod własną marką albo przystąpić do sieci franczyzowej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, musisz zarejestrować firmę.
Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?
Podpowiadamy, jak zarejestrować firmę w ZUS oraz kiedy, w jakiej wysokości i na jakich formularzach opłacać składki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...