Pełnomocnictwo i weksel we franczyzie
Jakie są zasady realizacji weksla in blanco? Jestem zainteresowany podpisaniem umowy franczyzowej, ale franczyzodawca żąda wystawienia przeze mnie takiego weksla. Czy są jakieś przepisy regulujące wykorzystanie takiego weksla? Czy nie ma innej możliwości zabezpieczenia?
Zasady realizacji i wykorzystania weksli określa ustawa prawo wekslowe z dnia 28 kwietnia 1936 (jest to jedna z najstarszych i najmniej nowelizowanych ustaw w Rzeczpospolitej Polskiej). Weksel in blanco to specjalna kategoria tzw. weksli niezupełnych, o których mowa w art. 10 tej ustawy. Oczywiście realizowany może być jedynie weksel uzupełniony o niezbędne dane takie jak data wystawienia, suma wekslowa, nazwa remitenta (podmiotu na czyją rzecz ma być zapłacona suma wekslowa), data płatności, miejsce płatności itp. Zakres wypełniania weksla należy określić w umowie zwanej Porozumieniem wekslowym (proszę nie podpisywać jednostronnej "Deklaracji wekslowej"), którego jeden egzemplarz musi zostać Panu wydany. Najlepiej aby weksel ten nie podlegał dalszemu indosowaniu tzn. aby nie mógł on zostać puszczony w dalszy obieg przez podmiot uprawniony z weksla (i którym powinien być tylko Pana franczyzodawca). W tym celu należy wpisać na nim klauzulę ("lecz nie na zlecenie").
Porozumienie wekslowe powinno określać o jakie elementy weksel może zostać uzupełniony i w jakich okolicznościach może to nastąpić. Najlepiej żeby elementów do uzupełnienia było jak najmniej a sytuacje w jakich weksel może być wypełniony opisane szczegółowo a nie generalnie. Oczywiście istnieją inne sposoby zabezpieczeń finansowych takie jak hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa oraz tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Weksel jest wybierany ze względu na łatwość i szybkość realizacji uprawnień jego posiadacza - wierzyciela wekslowego. Weksel z dobrze napisanym Porozumieniem wekslowym i bez możliwości jego dalszego indosowania jest dobrym instrumentem zabezpieczenia i nie należy się go wtedy obawiać.
Jak powinien wyglądać dokument pełnomocnictwa? Czy pełnomocnictwo nie powinno być napisane przy notariuszu?
Generalnie pełnomocnictwo może być udzielone w każdej formie - nawet ustnej. Szczególna forma (np. notarialna) wymagana jest tylko wtedy gdy wymaga tego przepis prawa - wtedy mianowicie gdy dana czynność musi być w tej właśnie formie dokonana (np. sprzedaż nieruchomości, zmiana umowy spółki kapitałowej, itp.). Należy również pamiętać, że pełnomocnictwa są różne w zależności od tego czy mocodawca chce by w jego imieniu została dokonana jedna czy też wiele czynności. Z tego względu wyróżniamy tzw. pełnomocnictwa szczególne - udzielamy tylko dla jednej szczegółowo określonej w treści pełnomocnictwa czynności, pełnomocnictwa rodzajowe - dla pewnego rodzaju czynności oraz tzw. pełnomocnictwa ogólne - do tzw. czynności zwykłego zarządu. W tym ostatnim wypadku kodeks cywilny przewiduje obowiązek formy pisemnej (zwykłej). Abstrahując od rozważań na temat tego co jest czynnością zwykłego zarządu, a co nie (np. czy na podstawie takiego pełnomocnictwa można wydzierżawić nieruchomość brata lub siostry, a jeśli tak to na ile lat maksymalnie) warto pamiętać, że dokument pełnomocnictwa powinien być opatrzony datą wystawienia, czytelnym podpisem mocodawcy, wymieniać szczegółowo jego dane personalne (lub rejestrowe gdy jest to przedsiębiorca wpisany do odpowiedniego rejestru lub ewidencji) oraz dane pełnomocnika (najlepiej nr PESEL, gdyż imiona i nazwiska często nie wystarczą do prawidłowej identyfikacji osoby).
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do samego umocowania pełnomocnictwa bądź zakresu tego umocowania należy zwrócić się (najlepiej na piśmie) do osoby w imieniu której dana czynność była zawierana (mocodawcy) o potwierdzenie tej czynności wyznaczając jej stosowny termin. W razie niepotwierdzenia tej czynności w określonym terminie stanie się ona bądź nieważna (jeśli było to jednostronne oświadczenie) bądź będzie Pan zwolniony z zobowiązania (jeżeli Pana kontrahent zawarł z Panem umowę przez swojego pełnomocnika).
Opracował: Łukasz Szyszko, PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.
Wśród najważniejszych przepisów regulujących umowę franczyzy należy wymienić kodeks cywilny i szereg przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Stosując określone klauzule umowne w porozumieniach franczyzowych, franczyzodawca uzyskuje potencjalną możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zachowaniami franczyzobiorców.
Umowa franczyzowa nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym i podlega zasadzie swobody umów (tzn. strony mogą dowolnie układać swoje stosunki umowne). Jednak przepisy określają, jakie zapisy nie mogą zostać w niej zawarte.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...