Czy polski sektor franchisingu skorzysta na wejściu do Unii?
Tematy związane z franchisingiem bądź funkcjonowaniem małych i średnich przedsiębiorstw nie były dyskutowane w ostatniej, gorącej fazie negocjacji. Jednak decyzje podjęte w Kopenhadze będą miały daleko idący wpływ na rozwój franchisingu w Polsce.
Szanse
Przystąpienie do Unii spowoduje wejście zagranicznych systemów na rynek polski i ekspansję najlepszych polskich firm za granicę. W Hiszpanii w ciągu trzech lat od przystąpienia do Unii liczba systemów franchisingowych się podwoiła. Będziemy obserwować dalszą integrację niezależnych przedsiębiorców i część z nich, aby sprostać rosnącej konkurencji będzie wstępować do sieci franchisingowych.
Integracja z Unią przyniesie szereg zmian w prawie gospodarczym oraz nowe normy jakościowe, które będą musiały spełniać placówki handlowe i usługowe. Zakup licencji franchisingowej będzie sposobem na zdobycie odpowiedniego know-how (o zmianach w prawie informujemy na bieżąco w dziale prawo i podatki).
Integracja z Unią spowoduję dalszą liberalizację monopoli naturalnych. Firmy będą mogły wybierać najtańszego dostawcę energii, wody i innych usług. Już dziś widzimy jak częściowe uwolnienie rynku telekomunikacyjnego i pojawienie się El-Netu bądź Netii powstrzymało wzrost cen usług telekomunikacyjnych.
Sektor franchisingowy skorzysta też z unijnych programów wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (o szczegółach będziemy informować na bieżąco). Można się również spodziewać nowego podejścia banków wobec firm franchisingowych. Banki w krajach Unii Europejskiej mają opracowane specjalne produkty dla tego sektora. Polskie banki, aby pozostać konkurencyjne, też będą musiały taką ofertę opracować.
Zagrożenia
Cieniem przysłaniającym sukces zakończenia negocjacji jest bieżąca polityka budżetowa rządu. Od dnia 1 stycznia 2003 polskie małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną dotknięte trzema niekorzystnymi regulacjami fiskalnymi. Podwojona została obowiązkowa składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wzrostu składki zdrowotnej z 7,75 do 8 proc. nie będzie można odpisać od podatku dochodowego pracownika, więc jest ukrytą podwyżką podatku dochodowego. Najbardziej niekorzystna dla sektora franchisingowego jest podwyżka podatku CIT z 24 proc. w roku 2003 i 22 proc. w roku 2004 do stawki 27 proc.
Każdy potencjalny franchisobiorca przed zakupem licencji próbuje oszacować okres zwrotu z inwestycji. Niekorzystne decyzje fiskalne ten okres wydłużają, więc niektórzy inwestorzy wybiorą zakup akcji, obligacji bądź założenie lokaty bankowej. Firma PROFIT system szacuje, że podwyżki podatków mogą zmniejszyć liczbę nowych miejsc pracy powstających w sektorze franchisingu o 50 tysięcy na przestrzeni najbliższych 5 lat.
Mam jednak nadzieję, że integracja w ramach jednolitego rynku europejskiego zmusi polskich polityków do zmiany podejścia wobec małych i średnich przedsiębiorstw. Inaczej Polska z 20 proc. bezrobociem będzie odgrywała rolę petenta, a nie partnera we wspólnej rodzinie europejskiej.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Hipnoza w biznesie? W czym może pomóc? I czy to naprawdę działa? Anna Godlewska, hipnoterapeutka, coach i trener efektywnych zespołów zapewnia, że tak.
Marka New York Pizza Department podpisała umowę z masterfranczyzobiorcą w Egipcie. Na przyszły rok zapowiada pierwsze otwarcia na egipskim rynku.
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...