Sklep spożywczy na licencji
Według raportu z cyklu Market Monitor, opublikowanego przez firmę Atradius, handel detaliczny oraz hurtowy artykułami spożywczymi w Polsce musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami: silną konkurencją, wysoką presją cenową i zmieniającymi się zachowaniami konsumentów, którzy są bardzo wrażliwi na rosnące ceny. „Ryzyko w sektorze dotyczy przede wszystkim mniejszych i niezależnych sprzedawców detalicznych, przy czym wielu stara się utrzymać rentowność, pracując na niewielkich, a nawet ujemnych marżach" – czytamy w raporcie. W tym kontekście szyld znanej marki może w istotny sposób zwiększyć szanse na przyciągnięcie klientów.
Chata Polska otwiera
Jedną z franczyzowych sieci spożywczych jest Chata Polska. W 2019 roku liczba sklepów pod jej szyldem urosła z 269 do 300.
– To wzrost o prawie 15 proc. – podkreśla Joanna Bytner, dyrektor marketingu Chaty Polskiej.
Na ten rok marka ma w planach około 20 nowych otwarć.
– Skupiamy się na terenach, w których już funkcjonuje nasza sieć, czyli województwach wielkopolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim – dodaje Joanna Bytner.
W większości przypadków do sieci dołączają już działające sklepy, niezrzeszone lub takie, które chcą zmienić szyld. Jest też jednak możliwość otwarcia zupełnie nowej placówki. Najlepsze dla Chaty Polskiej lokalizacje to osiedla.
– Jesteśmy typowo osiedlowym sklepem, można powiedzieć codziennego użytku, do którego chodzi się po bieżące zakupy – podkreśla Joanna Bytner. – Choć niedawno np. otworzyliśmy sklep w centrum miasta, która bardzo dobrze się rozwija. Generalnie zawsze sprawdzamy potencjał każdego miejsca, aby wiedzieć czy inwestycja jest opłacalna. Nasi franczyzobiorcy także mają bardzo dobre wyczucie lokalizacji.
Warunki dla franczyzobiorców
Sklepy dołączające do sieci przechodzą rebranding i są dostosowywane do standardów marki.
– Wysokość inwestycji jest bardzo różna. Bywa, że potrzebna jest tylko zmiana szyldu – mówi Joanna Bytner. – Model współpracy zawsze dostosowujemy do potrzeb i możliwości partnera.
Nie ma opłaty za przystąpienie do sieci. Franczyzodawca zapewnia m.in. pomoc przy aranżacji powierzchni i projekt sklepu, szkolenia, wsparcie podczas otwarcia, marketing marki, w tym różnorodne akcje promocyjne. Każdy sklep ma swojego stałego doradcę z ramienia centrali, który podczas całej współpracy wspiera właścicieli w bieżącej działalności.
Placówki zaopatrują się u rekomendowanych przez centralę dostawców i producentów. Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 600 zł miesięcznie, w przypadku prowadzenia jednej placówki. Jeśli otwieramy drugi sklep, kwota spada do 300 zł.
WIZYTÓWKA CHATY POLSKIEJ
Sieć sklepów spożywczych, rozwijająca się od 1997 roku.
CHATA POLSKA W 2019 ROKU
- 300 sklepów
- miesięczna opłata franczyzowa 600 zł
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Marka New York Pizza Department podpisała umowę z masterfranczyzobiorcą w Egipcie. Na przyszły rok zapowiada pierwsze otwarcia na egipskim rynku.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów