Biznes na oku
Jak salony marki Dobre Oko przeszły przez okres pandemii?
Salony zlokalizowane w galeriach handlowych siłą rzeczy nie mogły pracować. Natomiast sklepy w lokalizacjach przyulicznych były otwarte. Ich czas pracy momentami był ograniczony, miały kilkugodzinne dyżury, które stopniowo były wydłużane. Klienci przez cały czas składali zamówienia. Może nie było ich aż tyle, co normalnie, ale jednak salon optyczny jest trochę jak apteka. Można nie kupić sobie nowych butów, ale jeżeli okulary są potrzebne, to nie należy z tym zwlekać. Przeprowadzaliśmy też badania wzroku, dbając oczywiście o standardy higieny i bezpieczeństwa. Część wywiadu z pacjentem była przeprowadzana telefonicznie, personel został wyposażony w maski, przyłbice, rękawiczki, dbaliśmy i nadal dbamy o dezynfekcję. W tej chwili ruch w salonach wrócił już do normy.
Koronawirus przeszkodził wam w rozbudowie sieci?
Właśnie niedługo otwieramy nowy salon. Planowaliśmy to otwarcie na koniec czerwca, ale ze względu na przedłużające się sprawy urzędowe przesunęliśmy je ostatecznie na początek lipca. To w sumie niewielkie opóźnienie. Salon powstaje w Mosinie koło Poznania. To niespełna 20-tysięczne miasteczko. Takie miejscowości to atrakcyjne lokalizacje dla naszego konceptu. Zresztą placówki otwieramy nawet już w kilkutysięcznych miejscowościach. Franczyzobiorców szukamy w całej Polsce. W tej chwili obniżyliśmy o połowę opłatę wstępną, która obecnie wynosi 5 tys. zł.
A z jakimi wydatkami na inwestycję powinien liczyć się kandydat na franczyzobiorcę?
Wszystko zależy oczywiście od konkretnej lokalizacji, ale szacujemy, że to wydatki od 80 do 120 tys. zł. Połowę tej kwoty, na którą składa się np. zakup sprzętu medycznego, wyposażenie gabinetu optometrysty można sfinansować leasingiem, co obniża wysokość inwestycji początkowej. Pomagamy franczyzobiorcy w przygotowaniu kalkulacji kosztów, ale najłatwiej zrobić to w sytuacji, gdy mamy już wybrany konkretny lokal. W wyborze lokalizacji pomagamy zresztą naszym licencjobiorcom. Budujemy też własną bazę lokali do wynajęcia, którą będziemy się oczywiście dzielić z franczyzobiorcami.
Jakiego jeszcze wsparcia udzielacie licencjobiorcom?
Staramy się pomagać we wszystkim, jeśli tylko franczyzobiorca tej pomocy od nas oczekuje. Przygotujemy aranżację wnętrza, mamy sprawdzonych dostawców sprzętu, możemy pomóc w uzyskaniu finansowania w postaci leasingu czy kredytu. Gwarantujemy także szkolenia wstępne, które uczą technik sprzedaży oraz tego, jak pomóc klientom w doborze najodpowiedniejszych szkieł, oprawek. Inne szkła polecimy np. grafikowi, którzy dużo pracuje przy komputerze, a inne zawodowemu kierowcy. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do tzw. kompetencji miękkich. Sprzedawca musi umieć rozmawiać z klientami, zadawać właściwe pytania, zdiagnozować potrzeby.
Ile trzeba czekać na zwrot z inwestycji?
Wszystko zależy oczywiście od konkretnej lokalizacji, uwarunkowań rynku itd., ale szacujemy, że powinien on nastąpić w okresie od 12 do 15 miesięcy.
Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska
WIZYTÓWKA MARKI DOBRE OKO
Sieć salonów optycznych
- 10 salonów, jedenasty w przygotowaniu
- kwota inwestycji" 80-120 tys. zł
- potrzebny lokal: min. 50 m2
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Marka New York Pizza Department podpisała umowę z masterfranczyzobiorcą w Egipcie. Na przyszły rok zapowiada pierwsze otwarcia na egipskim rynku.
POPULARNE NA FORUM
Apteka we franczyzie?
Rzeczywiście, jeśli chodzi o franczyzę aptek to teoria na niewiele sie tu przyda. Dlatego też jeśli jesteście nadal zainteresowani tym tematem to zapraszam po kontakt....
Apteka we franczyzie?
Jestem za nawet w małych nadmorskich miejscowościach...
Apteka we franczyzie?
This article you have shared here's incredible. I like and recognize work. The factors you have talked about in this specific article are helpful. I should try to seek after...
Otwarcie sklepu "medycyna chińska"
Jak sądzicie,czy u nas by się przyjął sklep z produktami,suplementami medycyny chińskiej? Mam tu na myśli różne kremy,plastry,banki... Czy nasze społeczeństwo...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
witam, ostatnio miałam dość poważy wypadek... jadąc na rowerze zderzyłem się z drugim rowerzystą... długo dochodziłem do siebie, w końcu postanowiłem skorzystać z...
Sklep z ziołami
W Greenport mają franczyzę gdzie oferują pełne wsparcie z zakresu prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego. Szkolenia wewnętrzne, wsparcie w rozwoju biznesu – wszystkie...
Wyspa handlowa z suplementami diety (G-Supplements)
Popyt na suplementy raczej będzie, bo społeczeństwo jest coraz grubsze no a coraz bardziej liczy się wygląd... jednocześnie trochę zwiększa się świadomość wśród...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...