Lokal po stronie franczyzodawcy / Wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie McDonald’s. Franczyzobiorca jest operatorem restauracji i co do zasady nie jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzi restaurację.
Środa
18.11.2020
– Kandydaci na franczyzobiorców McDonald’s muszą być gotowi do zmiany miejsca zamieszkania – mówi Krzysztof Stępień z działu franczyzy McDonald's Polska.
 

Ile restauracji McDonald’s działa już w Polsce?

McDonald’s Polska dynamicznie rozwija się. Każdego roku otwieramy ponad 20 nowych restauracji. Obecnie 88 proc. restauracji prowadzonych jest przez 72 franczyzobiorców. Na koniec roku pod szyldem McDonald's będzie działać w Polsce ok. 460 restauracji. Nadal planujemy dynamicznie rozwijać się, dlatego poszukujemy nowych, ambitnych kandydatów, którzy chcieliby stać się franczyzobiorcami sieci McDonald’s. Oferujemy dostęp do pełnego pakietu szkoleń i doświadczenia największej sieci restauracji szybkiej obsługi.

Jakie warunki musi spełnić kandydat na franczyzobiorcę McDonald’s?

Od kandydatów na franczyzobiorców wymagamy wykształcenia wyższego, doświadczenia w zarządzaniu oraz zainwestowania nieobciążonych w żaden sposób środków w wysokości 1,8 mln zł.

Czy to oznacza, że potencjalny franczyzobiorca powinien posiadać 1,8 mln zł oszczędności?

Nieobciążonych oznacza, że nie mogą to być pieniądze pożyczone, nawet pod zastaw nieruchomości, nieoficjalne darowizny, udziały „cichego wspólnika”. Kapitał własny mogą stanowić składniki majątku franczyzobiorcy, np.: firma, nieruchomość, przeznaczone na sprzedaż. Pożyczkę można natomiast wziąć na pokrycie pozostałej kwoty, którą trzeba zapłacić za restaurację.

Jakie cechy są pożądane u franczyzobiorcy McDonald's?

Franczyzobiorcy muszą też być gotowi do zmiany miejsca zamieszkania – w zależności od tego, w jakim miejscu centrala zaproponuje im objęcie restauracji. Zależy nam też, aby wyróżniali się pod kątem cech nowoczesnego przedsiębiorcy. Powinni posiadać znajomość zagadnień finansowych, umiejętności analityczne i decyzyjne  oraz doświadczenie w zarządzaniu sporym zespołem. Bardzo ważne są umiejętności interpersonalne, ułatwiające budowanie więzi z pracownikami, przedstawicielami McDonald's i dostawcami.

A czy muszą mieć też działkę lub budynek przeznaczony na restaurację?

Wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie McDonald’s. Franczyzobiorca jest operatorem restauracji i co do zasady nie jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzi restaurację. Początkujący licencjobiorca zawsze obejmuje już funkcjonującą placówkę, z historią sprzedaży. Kolejnymi restauracjami mogą być zarówno lokale już istniejące, jak też nowo otwierane. W tym drugim przypadku McDonald’s będzie budował restaurację, a franczyzobiorca jako operator będzie odpowiedzialny za zatrudnienie personelu, zakup wyposażenia, podpisanie wszelkich umów na usługi zewnętrzne etc.

Jakie opłaty uiszcza franczyzobiorca marki?

Opłata wstępna to 2250 dolarów za każdy rok umowy franczyzy, która podpisywana jest na 20 lat. Opłaty miesięczne obliczane są od całkowitej sprzedaży netto: licencyjna 5 proc., marketingowa 4,4 proc., oraz bieżąca opłata franczyzowa, zwana „rentem”, która wynosi najczęściej kilkanaście procent. Wyliczana jest indywidualnie dla każdej restauracji.

Rozmawiała Anna Smolińska


Krzysztof Stępień, senior franchising supervisor McDonald's Polska / "Od kandydatów na franczyzobiorców wymagamy wykształcenia wyższego, doświadczenia w zarządzaniu oraz zainwestowania nieobciążonych w żaden sposób środków w wysokości 1,8 mln zł".