Sklep z segmentu premium
Czy rynek modowy miał szansę odbić się po chudych latach pandemii?
Już w drugiej połowie 2021 roku pojawiła się widoczna poprawa. Ewidentnie wzrosło zainteresowanie lifestylem, modą casualową i z segmentu premium, który wręcz wystrzelił po trudnym okresie pandemii. Obroty zaczęły wracać do poziomu z 2019 roku. Nic dziwnego, że na początku tego roku oczekiwania całej branży były bardzo wysokie. Niestety, wybuchła wojna w Ukrainie. W lutym i marcu sprzedaż była praktycznie zamrożona. I to zarówno w sieci stacjonarnej, jak i w e-commerce, który w czasie pandemii przecież kwitł. Jednak już w kwietniu/maju sytuacja zaczęła się ponownie stabilizować, co pozytywnie odbiło się na wynikach sprzedaży. Ogólnie w całym pierwszym półroczu tego roku obroty naszych sklepów znowu były porównywalne z okresem sprzed pandemii. Jeśli wziąć pod uwagę całe szerokie tło: wojnę, problemy makroekonomiczne, rosnącą cenę euro, wzrost inflacji to naprawdę są bardzo zadowalające wyniki.
Grupa GPoland ma w swoim portfolio ponad 80 brandów z sektora premium, m.in: Elisabetta Franchi, Emporio Armani, Liu Jo, Patrizia Pepe, Pinko, Twinset, Tom Tailor. Czym kierujecie się przy doborze marek?
Marki dobieramy bardzo starannie. Dołączając nowy brand do naszego portfolio dbamy o to, aby był konkurencyjny zarówno jeżeli chodzi o ofertę, stylistykę, jak i półkę cenową. Ważnym czynnikiem jest też potencjał marki do rozwoju sieci monobrandowych. Oprócz rynku polskiego, GPoland ma też wyłączność na niektóre brandy w Czechach, na Słowacji czy w Ukrainie.
Ile trzeba zainwestować w otwarcie salonu z marką premium?
Inwestycja w monobrandowy salon marki premium w renomowanej galerii handlowej to wydatek ok. 1 mln zł, przy lokalu o powierzchni 100 m2. Należy pamiętać, że marki premium wymagają odpowiedniej lokalizacji i odpowiedniego „towarzystwa” w sąsiedztwie. Z tego powodu otwieramy salony w prestiżowych galeriach handlowych. Niestety, nie we wszystkich galeriach brand mix jest odpowiedni, dlatego zaczynamy się rozglądać za lokalizacjami przy ulicach handlowych największych miast, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.
Oprócz salonów monobrandowych GPoland daje również możliwość otwierania salonów multibrandowych, działających pod szyldem „Made in G”, oferujących odzież kilku marek z portfolio agencji. Oferta jest tworzona tak, aby była spójna, uzupełniała się cenowo, a zarazem była dopasowana do potrzeb lokalnego rynku. Współpracę z nami mogą też nawiązać właściciele już działających salonów odzieżowych, którzy chcieliby poszerzyć asortyment o marki z naszego portfolio.
W jaki sposób wspieracie swoich franczyzobiorców?
Pomagamy w wyborze odpowiedniej lokalizacji oraz doborze marek do lokalnego rynku. Wspieramy w zaprojektowaniu salonu oraz partycypujemy w kosztach inwestycji. W zależności od marki i konceptu, możemy pokryć nawet prawie jej połowę. Pomagamy także skompletować ofertę produktową. Przy każdej kolejnej kontraktacji sezonowej nasi brand menedżerowie wspierają franczyzobiorców przy wyborze kolekcji. Analizujemy pracę każdego salonu, dane sprzedażowe i dostosowujemy wsparcie handlowe tak, aby po sezonie jak najmniej towaru pozostało w magazynie.
Czy segment premium nie jest narażony na spadki sprzedaży? W dobie szalejącej inflacji i rosnących kosztów życia Polacy coraz bardziej będą się przecież liczyć z wydatkami.
Bacznie obserwujemy zmiany zachodzące na rynku. Tym bardziej kładziemy nacisk na właściwe dopasowanie oferty, odpowiednie przygotowanie sprzedawców w trakcie szkoleń, na opiekę nad klientami w serwisie posprzedażowym. Generalnie w Polsce odzież premium sprzedaje się bardzo dobrze. W przypadku marek Pinko i Elisabetta Franchi jesteśmy drugim rynkiem w Europie pod względem sprzedaży, zaraz po rynku włoskim. Warto podkreślić, że marże sprzedażowe w segmencie premium także są bardzo interesujące. Marża początkowa to 60 proc., a średnia marża sezonowa 43 proc.
Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska
WIZYTÓWKA GPOLAND
Agencja modowa z segmentu premium.
- ponad 80 marek w portfolio
- ponad 100 salonów monobrandowych
- ponad 200 salonów multibrandów
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
W czasie kilkuletniej restrukturyzacji Gatta zamknęła kilkanaście sklepów. Jak marka radzi sobie teraz?
Zanim Katarzyna Łucka została franczyzobiorczynią Blue Shadow, pracowała w sklepie tej marki przez 10 lat. Co się zmieniło, gdy została jego właścicielką?
Reporter – to nowa nazwa marki dotychczas znanej jako Reporter Young. Skąd ta zmiana?
Jak wejść w branżę modową i otworzyć własną firmę odzieżową? O swojej biznesowej drodze opowiada Katarzyna Milczarkiewicz, właścicielka firmy pg clothes.
4F to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Jak otworzyć sklep pod takim szyldem?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Klienci patrzą na metkę
dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?
Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq
Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...
Klienci patrzą na metkę
Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...