Na początku XXI wieku Bergson był jednym z liderów rynku trekkingowej odzieży, obuwia i akcesoriów, miał własną sieć sklepów. Niestety, kryzys ekonomiczny spowodował, że zniknęły one z rynku. Teraz Bergson powraca i chce rozwijać sieć sklepów także poprzez franczyzę. Na razie ma dwa salony stacjonarne oraz 18 punktów, działających w formule shop in shop – jako cornery w sklepach turystycznych.
– Zakładamy, że w Polsce mogłoby powstać jeszcze 10-15 sklepów – mówi Paweł Łakomy, wiceprezes Bergson Polska.
Kierunki rozwoju
Bergson specjalizuje się w produktach przeznaczonych dla głównie dla miłośników sportów outdoorowych, czyli np. pasjonatów chodzenia po górach, biegania w terenie lub podróżowania „z kompasem”. Oprócz specjalistycznej odzieży i obuwia trekkingowego, w ofercie ma także m.in. śpiwory i plecaki, jak również ubrania i buty do codziennego użytku, w stylu casual.
– 70 proc. oferty sklepów franczyzowych będą stanowiły nasze produkty. Pozostała część to akcesoria, których my nie produkujemy, czyli np. gogle, kaski, raczki – wyjaśnia Paweł Łakomy. – Przy czym to także my będziemy dostarczać do sklepów te produkty.
Głównym kierunkiem rozwoju marki są duże miasta oraz miejscowości turystyczne na południu kraju. W miastach Bergson zakłada zarówno lokalizacje w galeriach handlowych, jak i przyuliczne. Natomiast w miejscowościach górskich w grę wchodzą te drugie.
Optymalna powierzchnia sklepu to 80-120 m2. Wysokość inwestycji zależy głównie od stanu lokalu. Franczyzodawca szacuje, że może to być przedział między 30 a 150 tys. zł. Licencjobiorca nie musi natomiast inwestować w towar – otrzymuje go w depozyt.
– Możliwe jest też nawiązanie współpracy w formule shop in shop – dodaje Paweł Łakomy. – Czyli jeśli ktoś prowadzi już sklep turystyczny czy outdorowy, może sprzedawać w nim też naszą markę.
Zarobek z prowizji
Bergson nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci. Od franczyzobiorców oczekuje dyspozycyjności i zaangażowania w prowadzenie biznesu.
– Ważne, aby bywał w sklepie, wiedział, co się w nim dzieje, dbał o biznes – podkreśla Paweł Łakomy. – Fajnie, gdyby miał też pasję związaną z jakąś aktywnością fizyczną, choć nie jest to konieczne.
Franczyzobiorcy będą zarabiać na prowizji od sprzedaży.
– Główna grupa docelowa to osoby w wieku 30 plus. Nasza oferta jest szeroka, zróżnicowana i wiekowo, i płciowo. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Paweł Łakomy.
WIZYTÓWKA BERGSON
Sklepy z odzieżą i akcesoriami trekkingowymi i outdoorowymi.
- 2 sklepy własne, 18 punktów w formule shop in shop
- inwestycja: 30-150 tys. zł
- opłata wstępna: brak
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Jazda samochodem, może i wygodna, ale coraz bardziej kosztowna. Ceny paliw idą w górę i nie wiadomo, jak bardzo zdrożeją. Alternatywą jest tańszy w utrzymaniu rower. Czy popyt na jednoślady to gwarancja udanego biznesu?
– Z rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciu. A my prowadzimy razem biznes. I dobrze zarabiamy – mówi Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska, która wspólnie z mamą i bratem prowadzi firmę Quest, produkującą profesjonalną odzież sportową.
Lasy i parki pełne biegaczy, ulice miast zamykane na czas maratonów – oto Polska Anno Domini 2017. Podczas gdy jedni ruszyli się zza biurek, by w pocie czoła spalać kalorie, inni postanowili zrobić na tym interes.
Sławomir Naskręt przebiegł już tysiące kilometrów i na butach do biegania zna się jak mało kto. Swoją wiedzę postanowił przekuć w biznes.
Ważniejsze jest, żeby franczyzobiorca sklepu Go Sport miał doświadczenie w biznesie niż lubił sport - mówi Joanna Karda, dyrektor rozwoju GO Sport.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
hala sportowa
mega fajny pomysł! no więc tak, jeśli chcesz stworzyć obiekt sportowy, to pewnie warto byłoby skonsultować się z kimś, kto się na tym zna. może poszukaj w okolicy...
Polska biega. Kto na tym zarabia?
Producenci elektroniki też na tym zarabiają tworząc takie, nota bene całkiem fajne, opaski:)
hala sportowa
Poszukaj na forum sportowe fakty. Polecam
hala sportowa
mam pomysł na stworzenie obiektu sportowego u siebie w okolicy, czy znacie jakiś speców którzy pomogli by mi to od zera stworzyć?
Polska biega. Kto na tym zarabia?
Najważniejsze, że dużo osób dzięki aplikacji zaczęło biegać. Myślę, że z czasem chętnych będzie jeszcze więcej.
nice
hello
Mistrzowski Bus- ktoś coś słyszał?
Jest to kolekcja klocków konstrukcyjnych i unikatowych figurek nawiązujących do mistrzostw świata w piłce nożnej Rosja 2018. W kolekcji znajdują się zeszyty, klocki do...
Polska biega. Kto na tym zarabia?
Bardzo ciekawe są różne aplikacje do biegania. Na pewno ułatwiają zadanie i pomagają mierzyć efekty.