Otwieramy restaurację gruzińską
Chinkalnia to sieć restauracji z kuchnią gruzińską. W ciągu ostatniego roku urosła o osiem lokali. Tylko od początku 2023 roku otwarte zostały już trzy restauracje: w Toruniu, Warszawie i Bielsku-Białej.
– I to nie koniec otwarć na ten rok – zapewnia Piotr Greczanowski, menedżer ds. rozwoju sieci Chinkalnia. – Właśnie trwa intensywny remont lokalu w Warszawie, na rogu ul. Chmielnej i Nowego Światu. To będzie nasza własna, pokazowa restauracja.
W planach jest też otwarcie franczyzowej restauracji w Olsztynie, koncept podpisał też umowę najmu na lokal w łódzkiej Manufakturze. Tym razem będzie to restauracja własna.
Franczyzobiorcy chcą więcej
W Polsce Chinkalnia ma obecnie 23 restauracje, z czego jak dotąd tylko dwie to lokale własne marki. Reszta działa we franczyzie.
– Chcemy jednak otworzyć przynajmniej 10 własnych lokali – zapowiada Piotr Greczanowski. – Także nasi dotychczasowi franczyzobiorcy nie próżnują, wielu decyduje się na kolejne otwarcia.
Spośród 11 franczyzobiorców marki tylko trzech prowadzi po jednej restauracji. Najlepszy multifranczyzobiorca ma już cztery lokale i będzie otwierał piąty.
– To najlepszy dowód na to, że nasz model biznesowy się sprawdza – zauważa Piotr Greczanowski.
Teraz franczyzodawcy szczególnie zależy na otwarciach we wschodniej części Polski.
– Nie mamy restauracji w takich miastach jak Rzeszów, Lublin czy Białystok – wylicza Piotr Greczanowski. – A według nas to naprawdę miejsca z dużym potencjałem.
Dobrze i jak najtaniej
Franczyzodawca Chinkalni podkreśla, że dużą wagę przywiązuje do wyboru lokalizacji. Generalnie koncept chce się rozwijać w miastach liczących od 100 tys. mieszkańców. Mniejsze też są możliwe, jeśli np. przyciągają dużą liczbę turystów. Lokalu najlepiej szukać w centrum, na starówce, przy deptaku – tam, gdzie jest duży ruch pieszy.
– Jest sporo parametrów, które bierzemy pod uwagę – dodaje Piotr Greczanowski. – Np. trzeba sprawdzić, czy w danym miejscu będzie można sprzedawać alkoholu. Bardzo potrzebna jest też możliwość ustawienia ogródka sezonowego. Z kolei znalezienie lokalu po działającej wcześniej gastronomii lub łatwego w adaptacji pozwoli zaoszczędzić na kosztach inwestycji.
Franczyzodawca zapewnia, że stara się wskazywać franczyzobiorcom wszelkie możliwości zaoszczędzenia przy wydatkach na przygotowanie restauracji.
– Podpowiadamy np. jak wybrać dobry używany sprzęt, mamy specjalistę ds. leasingu, z którym współpracujemy – wylicza Piotr Greczanowski. – Uważam, że da się przygotować lokal tanio i dobrze. Zależy nam, aby franczyzobiorcy osiągali szybki zwrot z inwestycji.
Wydatki na restaurację
Według szacunków franczyzodawcy obecnie na otwarcie restauracji trzeba przeznaczyć min. 250 tys. zł.
– Ostateczne koszty zależą od metrażu, stanu lokalu – mówi Piotr Greczanowski. – Mamy restauracje o powierzchni i 100, i 200 metrów.
Aby minimalizować koszty na starcie, franczyzodawca obniżył opłatę wstępną. Teraz wynosi ona 35 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 3 proc. od obrotu.
WIZYTÓWKA CHINKALNI
Sieć restauracji z kuchnią gruzińską.
- 23 restauracje
- kwota inwestycji od 250 tys. zł
- opłata wstępna 35 tys. zł
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Chinkalnia otworzyła w tym roku już trzy nowe restauracje. Z jaką inwestycją muszą się liczyć franczyzobiorcy marki?
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes są opisane w styczniowym wydaniu magazynu.
Widmo powstania ustawy regulującej franczyzę, uruchomienie studiów Zarządzanie Franczyzą, powiększenie grona sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk to zaledwie kilka z ważnych wydarzeń dla rynku franczyzy w Polsce w 2022 r.
Aż trudno uwierzyć, ile się działo na tegorocznej 20. edycji Targów Franczyza! Przeczytaj i obejrzyj zapis relacji na żywo z trzech dni targowych.
Już 20-22 października po raz 20. odbędą się Targi Franczyza. Sprawdź, którzy przedstawiciele marek franczyzowych zaprezentują wówczas swoje sprawdzone pomysły na biznes.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...