Biznes utkany z konopi
Kasia Motyl jest współzałożycielką proekologicznego Stowarzyszenia Planet 10. To właśnie z nim wiąże się historia firmy Moonula, która produkuje pościel z konopi siewnych.
– Trzy lata temu, wraz z koleżanką szukałyśmy materiału na ekologiczne koszulki dla naszych wolontariuszy. Czytałam wtedy dużo o uprawie bawełny i lnu. Przez przypadek trafiłam na informacje o tkaninie konopnej – opowiada Kasia Motyl.
Jej właściwości robiły wrażenie. Materiał jest bardzo wytrzymały, przewiewny, antybakteryjny i hipoalergiczny. Poza tym dobrze chłonie wilgoć i zatrzymuje promienie ultrafioletowe.
– Zaczęłam się zagłębiać w temat samej rośliny. Dowiedziałam się, że konopie siewne i indyjskie to dwie różne rzeczy, choć niestety często są ze sobą mylone. Poza tym uprawa konopi jest bardzo ekologiczna. Roślina nie potrzebuje tak dużo wody jak bawełna, wychwytuje z atmosfery dwutlenek węgla i użyźnia glebę – mówi Kasia Motyl.
Zdobytą wiedzę postanowiła przekuć w biznes. Tak powstała jednoosobowa działalność gospodarcza pod szyldem Moonula.
Nie ma, że się nie da
Pierwszym zadaniem Kasi Motyl było znalezienie producenta tkaniny konopnej.
– Miałam szczęście, bo udało się to bardzo szybko. Zależało mi na tym, by była to polska firma. Po pierwsze dlatego, że chciałam wesprzeć rodzimy biznes, a po drugie mogłam w ten sposób przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego – mówi przedsiębiorczyni.
Zdecydowała, że w produkcji będzie wykorzystywała wyłącznie materiały naturalne. Zarówno tkanina, jak i bawełniane nici mają certyfikat Ekotex. Moonula używa również drewnianych guzików.
Kasia Motyl odpowiada za cały projekt pościeli. Jej pierwszy komplet uszyła własnoręcznie, dla siebie.
– Na papierze wszystko wyglądało super, ale zastanawiałam się, jaki ten materiał będzie w dotyku. W końcu konopie bywają kojarzone z szorstkością. Mamy gdzieś w głowie obraz sznurków konopnych – mówi założycielka Moonuli.
Nowy produkt całkowicie spełnił jej oczekiwania.
– Przetestowałam materiał konopny na sobie i mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że śpi się pod nim fantastycznie. Ten pierwszy komplet pościeli służy mi do tej pory i jestem z niego bardzo zadowolona – zapewnia Kasia Motyl.
Nie obyło się jednak bez problemów, które ostatecznie udało się przekuć w wartość.
– Producent tkaniny konopnej w Polsce oferuje ją na belce o szerokości 150 cm, tymczasem najbardziej popularne pościele mają 200-220 cm. Miałam więc problem z odpowiednim wykrojeniem materiału. Ostatecznie zdecydowałam, że pościel będzie się składać z części, połączonych w ustalonej wysokości. W miejscu tym pojawia się dość nietypowe zapięcie. W standardowych pościelach znajduje się ono na dole, tymczasem u mnie występuje w 1/3 wysokości kołdry. Jest to nietypowe, ale też stanowi ozdobę, zwłaszcza że pościel ma naturalny, szarawo-kremowy odcień. Nietuzinkowe zapięcie dodaje jej smaczku i wyróżnia markę na tle konkurencji – zapewnia Kasia Motyl.
Tylko na zamówienie
Moonula współpracuje z zaprzyjaźnionym zakładem krawieckim, który szyje dla niej pościele.
– Zgodnie z ideą slow fashion staramy się nie robić stanów magazynowych. Szyjemy więc tylko na zamówienie klientów – informuje Kasia Motyl.
Osoby, które chciałyby najpierw poznać z bliska materiał konopny, zaprasza natomiast do pracowni przy ulicy Stolarskiej w Krakowie.
– Jest to swego rodzaju przestrzeń artystyczna, na której swoje showroomy mają twórcy z różnych dziedzin. Ktoś robi ceramikę, ktoś inny litografię. W mojej przestrzeni można obejrzeć materiał konopny, pomacać go, a nawet powąchać, ponieważ konopie pięknie pachną. Pracownia służy mi także jako miejsce do ręcznego barwienia pościeli żywymi roślinami. Mamy taki produkt w ofercie. Jest on dosyć unikatowy. Nie spotkałam czegoś takiego ani na rynku polskim, ani za granicą – mówi Kasia Motyl.
Cena jednego metra bieżącego dostępnej na rynku tkaniny konopnej zaczyna się od 75 zł. Materiał jest droższy niż bawełna czy len. Zdaniem Kasi Motyl, wynika to najprawdopodobniej z jego niewielkiej popularności.
– Tkanina konopna nie jest jeszcze wystarczająco znana na rynku. Produkuje się ją również w niewielkiej ilości, co wpływa na koszt wytworzenia. Z pewnością jest to jednak materiał z potencjałem. Jako ciekawostkę warto dodać, że tkanina konopna była znana już 4 tys. lat przed naszą erą. Także pierwsze jeansy marki Levi’s zostały stworzone z konopi – mówi Kasia Motyl.
Działalność sfinansowała z funduszy własnych.
– Analizowałam różne programy wsparcia, jednak te dostępne, były skierowane bardziej dla branży IT i innowacji – dodaje Kasia Motyl.
Zapewnia jednak, że ruszając z biznesem, myślała nie tylko zarabianiu pieniędzy, ale też wprowadzenie na rynek produktu, który da wartość dodaną zarówno ludziom, jak i środowisku. – Z badań wynika, że alergia staje się chorobą cywilizacyjną, występuje już w co trzecim gospodarstwie domowym. Innym problemem jest rosnący konsumpcjonizm, a także pęd za rozwojem i pieniądzem. Skala tego zjawiska przynosi ludziom tyle stresu, że ci mają coraz większe problemy ze snem – mówi Kasia Motyl.
Przez Włochy w świat
Dziś Moonula nie jest już jednoosobową firmą, a jej załoga składa się z trzech osób. Zespół doskonale wie, że marketing jest kluczowy w rozwoju biznesu.
– Staramy się promować poprzez media społecznościowe. Natomiast na naszym blogu rozpowszechniamy informacje o właściwościach konopi. Braliśmy również udział w kiermaszowych targach krakowskich. Natomiast wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu byliśmy na Fashion Weeku w Berlinie, gdzie mieliśmy okazję zaprezentować nasze produkty. Być może wybierzemy się również do Włoch, gdzie świadomość właściwości tkaniny konopnej jest większa niż w Polsce. Wydaje nam się, że będzie tam łatwiej wypromować nasz produkt – mówi Kasia Motyl.
Nie ukrywa jednak, że choć popularność tkaniny konopnej rośnie, na tle bawełny czy lnu jest ona wciąż niewielka.
– Hasło „pościel konopna” nie jest jeszcze popularne w Google. Potrzeba czasu i pracy, by przede wszystkim przestać wrzucać konopie siewne i indyjskie do jednego worka. Myślę jednak, że wszystko zmierza ku dobremu. Naszym planem na najbliższą przyszłość jest wyjście z produktem za granicę. Jesteśmy na etapie badania rynków europejskich. Współpracujemy też cały czas z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego i Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Liczymy, że będziemy mogli dzięki temu ułatwić sobie wyjście poza kraj – sumuje Kasia Motyl.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Hipnoza w biznesie? W czym może pomóc? I czy to naprawdę działa? Anna Godlewska, hipnoterapeutka, coach i trener efektywnych zespołów zapewnia, że tak.
Marka New York Pizza Department podpisała umowę z masterfranczyzobiorcą w Egipcie. Na przyszły rok zapowiada pierwsze otwarcia na egipskim rynku.
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...