Czy franczyza bankowa nadal się opłaca?
10 lat temu Santander Bank Polska otworzył swoją, wówczas 113, placówkę partnerską w Lidzbarku Warmińskim. Partnerką banku została Małgorzata Rodziewicz, która po latach pracy na etacie postanowiła zaryzykować i otworzyć własną firmę. Co wówczas mówiła o swojej decyzji?
– Działanie na swój rachunek dla mnie – etatowego bankowca – było jak rejs po oceanie… tratwą. Pracując w banku, miałam umowę i pensję, czyli bezpieczeństwo finansowe. Prowadząc działalność gospodarczą, przynajmniej na początku, nie mamy takich gwarancji. Mentalne przestawienie się na zupełnie inne realia jest bardzo stresujące – mówiła Małgorzata Rodziewicz – właścicielka placówki w Lidzbarku Warmińskim.
Aby ograniczyć ryzyko związane z rynkowym debiutem, wybrała otwarcie firmy na zasadach franczyzy. Swoje wieloletnie, bankowe doświadczenie zdecydowała się wykorzystać, podpisując umowę partnerską. Była przekonana o tym, że współpraca z bankiem da jej poczucie bezpieczeństwa.
– We franczyzie wiesz, że wchodzisz w biznes, w którym sam sobie jesteś szefem, jednak na sukcesie tego biznesu zależy nie tylko tobie. Masz za sobą właściciela konceptu franczyzowego, który wspiera cię w dążeniu do sukcesu. W końcu twój sukces będzie też jego sukcesem – tak tłumaczyła swoją decyzję partnerka Santander Bank Polska.
Czy po latach współpracy partnerka banku nadal tak myśli? Czy może zmieniła swoje podejście do konceptu?
– Po 10 latach współpracy z Santander Bank Polska nie zmieniłam zdania. Uważam, iż koncepcja franczyzy w naszym banku jest gwarantem bezpieczeństwa i stabilności w prowadzeniu tego biznesu – mówi Małgorzata Rodziewicz.
Nadal jest zdania, że prowadzenie placówki franczyzowej daje właścicielowi pewność i stabilność. Potwierdzeniem tego jest fakt, że biznes franczyzowy Pani Małgorzaty ciągle się rozwija i rośnie.
– Przez dekadę rozwinęłam swoją placówkę i swoje kompetencje. Jestem bardzo zadowolona. Odnoszę sukcesy, zatrudniam kolejnych pracowników, a w tym roku przenoszę placówkę do większego, wygodniejszego lokalu. Stawiam na rozwój i chcę dostarczać moim klientom najlepszą jakość. Cieszę się z decyzji, którą podjęłam 10 lat temu – twierdzi.
Obecnie sieć partnerska Santander Bank Polska liczy 170 placówek. Stawia na jakość swoich placówek, mobilizuje do rozwoju i dostarcza szeroką gamę produktów. Jeżeli ktoś zastanawia się, czy warto inwestować w swój bank, bank ma kilka argumentów, które mówią, że ten biznes może się opłacać i daje więcej niż etat.
Co daje współpraca franczyzowa z bankiem?
- Niezależność. Bank daje narzędzia i produkty. Ale to franczyzobiorca decyduje, w jaki sposób zorganizuje swoją pracę, jak duży będzie miał zespół i co chce osiągnąć.
- Bezpieczeństwo. Często można usłyszeć, że własna działalność to ryzyko. Trzeba się martwić kosztami np. wynajmu lokalu, ZUS-em czy opłatami za media. To też odpowiedzialność za biznes i pracowników. Ale dzięki umowie partnerskiej jest po prostu łatwiej prowadzić własny biznes. Odpowiedzialność prowadzenia działalności nie znika, jednak mając przy boku solidnego partnera, jest zdecydowanie prościej.
- Profity. Bardzo duży zakres produktów, dla klientów indywidualnych i dla firm sprawia, że biznes bankowy nadal się opłaca. Klienci potrzebują produktów bankowych i chętnie z nich korzystają. Potrzebują również wiedzy doradców, którzy potrafią wytłumaczyć niuanse bankowego świata i doradzić, które rozwiązania są dla klientów najlepsze.
- Jasne zasady. Umowa precyzyjnie reguluje obowiązki i prawa obu stron. Ogranicza ryzyko, przed jakim stoi przedsiębiorca, który musi liczyć tylko na siebie. Dzięki współpracy franczyzobiorca zyskuje wsparcie dużej marki, korzysta z jej rozpoznawalności i reklamy. Korzysta również z całego zaplecza technologicznego i rozwiązań systemowych, jakie bank mu zapewnia. A jaka jest rola partnera? Korzystać z narzędzi, które daje bank, a przede wszystkim wykorzystać własne kompetencje do rozwoju i nawiązywania trwałych relacji z klientami.
Jak mówi partnerka Santander Bank Polska – Małgorzata Rodziewicz: "Tym, co jest najważniejsze w dążeniu do sukcesu to osobiste zaangażowanie partnera w rozwój placówki we wszystkich obszarach działania. Myślę, że 10 lat temu stworzyłam zespół ludzi pełen pasji, zaangażowania i po prostu lubiących swoją pracę. Stworzyliśmy placówkę, która jest ważnym miejscem w naszym mieście, do której przychodzą zadowoleni klienci i korzystają z naszego doświadczenia i produktów. To świadczy o naszym wspólnym sukcesie".
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Joanna Ewert długo poznawała od podszewki Santander Bank Polska, aż wreszcie postanowiła zostać jego franczyzobiorczynią. Podczas zeszłorocznych Targów Franczyza została laureatką konkursu TOP Franczyzobiorca, w kategorii „Mistrz sociali”.
Otwórz drzwi do własnego biznesu! W sierpniowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING" doradzamy, jaką firmę otworzyć przy budżecie 50, 100, 150 i 200 tys. zł. Znajdź pomysł na sukces i zainwestuj z głową!
W majowym numerze „Własny Biznes FRANCHISING” odkrywamy m.in. tajniki sukcesu w biznesie motoryzacyjnym, finansach, a także opisujemy biznesy, w które chętnie inwestują młode mamy. Dowiedź się, ile płaci się za franczyzę i jak wygląda zarządzanie bez szefa.
To już 15 lat od kiedy działa sieć placówek partnerskich Santander Bank Polska. Obecnie w sieci istnieje 170 placówek, którymi zarządza 148 Partnerów Banku.
Banki oferują swoim franczyzobiorcom mocne wsparcie i szeroką ofertę produktową. Kto może skorzystać z bankowej licencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.