Działania Polskiej Organizacji Franczyzodawców
2006 rok - Spotkania branży
W 2006 roku odbyły się pierwsze warsztaty dla franczyzodawców. Zgromadziły rekordową liczbę gości - 140 przedstawicieli z 90 sieci franczyzowych i agencyjnych. Uczestnicy podkreślali konieczność organizowania tego typu spotkań. Podczas warsztatów franczyzodawcy mieli okazję wymienić doświadczenia związane z rozwojem sieci oraz zdobyć wiedzę o tym, jak stworzyć dobry system franczyzowy i jak sprawnie zarządzać siecią.
W 2006 roku franczyzodawcy mogli się spotkać jeszcze raz - na IV Ogólnopolskim Salonie Franchisingu, który już tradycyjnie POF objęła patronatem. Salon odbył się w PKiN w Warszawie w dniach 12-14 października.
Trzecie spotkanie - tym razem tylko członków Organizacji - miało miejsce 27 października 2006. W tym dniu odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków POF, na którym uchwalono zmiany w statucie POF, umożliwiające członkostwo w organizacji sieciom agencyjnym. Podczas Zebrania wybrano nowy Zarząd. Prezesem został Sławomir Miłow, dyrektor generalny Jean Louis David Polska, członkami Zarządu: Jacek Cabaj, Telepizza i Marzena Wieczorek-Starczewska, A.Blikle.
czytaj więcej: franczyza.org.pl
2004 i 2005 rok - patronat nad Ogólnopolskim Salonem Franchisingu
W latach 2004 i 2005 Polska Organizacja Franczyzodawców objęła ponownie patronat nad II i III Ogólnopolskim Salonem Franchisingu.
2003 rok - Ogólnopolski Salon Franchisingu
24-26 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się Salon Franchisingu, jako impreza towarzysząca IV Targom MSP.
Wstęp dla zwiedzających był darmowy. Podczas Salonu odbyły się warsztaty poświęcone rozwojowi franczyzy w Polsce. Głównym organizatorem Salonu była Polska Organizacja Franczyzodawców. Patronat medialny nad imprezą objął portal Franchising.pl i miesięcznik Franchising Info.
Szczegółowe informacji na temat następnego Salonu Franchisingu znajdziecie Państwo na stronie franczyza.pl.
2002 rok - Legalne licencje
Sejm przyjął projekt nowelizacji prawa własności przemysłowej usuwający krytykowane zapisy ograniczające rozwój franchisingu we Polsce.
W rubryce gorący temat zajmowaliśmy się sprawą poprzedniej nowelizacji prawa własności przemysłowej, która weszła w życie w sierpniu 2001 roku. Artykuł 163 ustęp 2 wspomnianej ustawy stanowił, że udzielenie sublicencji na używanie znaku towarowego jest niedopuszczalne. Spowodowało to zatrzymanie rozwoju franczyzy w Polsce. Sieci zagraniczne chcące zainwestować w Polsce zostały pozbawione prawa do odsprzedaży licencji pojedynczym biorcom. POF przedstawił ustawodawcy zagrożenia dla rynku MSP wynikające z tej wersji ustawy. Wraz z Konfederacją Pracodawców Prywatnych POF doprowadził do wycofania się ustawodawcy z kontrowersyjnego zapisu o zakazie sprzedaży sublicencji. Omówienie proponowanych przez POF zmian można znaleźć w aktualnościach prawnych (nowelizacja prawa własności przemysłowej).
Przyjęcie przez parlament obecnych regulacji jest największym dotychczasowym sukcesem Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
2001 rok - FRANCZYZA zamiast FRANCHISE
Jednym z pierwszych celów POF było uporządkowanie terminologii związanej z pojęciem franczyzy.
Angielski termin franchise i jego pochodne były dotąd różnie tłumaczone na język polski. Na przykład angielskie „franchisee" tłumaczone było jako: franchisobiorca, franszyzobiorca, franchise-biorca, franchisingobiorca, biorca franszyzy, itp. Dodatkowym kłopotem jest angielska pisownia, która czytana fonetycznie po polsku daje zupełnie inne brzmienie niż w angielskim oryginale; odwrotnie niż ze słowem marketing nie nastręczającym podobnych problemów.
W związku z tym z inicjatywy Grzegorza Chmielarskiego, Prezesa Polskiej Organizacji Franczyzobiorców, w 2001 roku zwrócono się do Rady Języka Polskiego z propozycją spolszczenia terminologii związanej z pojęciem franczyzy.
POF zaproponowała uporządkowanie terminologii poprzez:
- spolszczenie angielskiego pojęcia „franchise" za pomocą polskiego „franczyza" i potraktowanie go jako podstawy słowotwórczej terminów pochodnych,
- przyjęcie polskiej pisowni przez „cz" - dzięki temu uzyskamy zbieżność fonetyczną z oryginałem angielskim i jednocześnie odróżnienie od pojęcia "franszyza" stosowanego w dziedzinie ubezpieczeń.
Proponowane przez POF terminy były następujące:
- Franczyza (ang. franchise) - prawa i obowiązki będące przedmiotem umowy pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą.
- Franczyza (ang. franchising) - udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy; jako drugie znaczenie tego słowa.
- Umowa franczyzy (ang. franchise agreement) - umowa pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, której przedmiotem jest franczyza będąca sumą określonych praw i obowiązków.
- Franczyzobiorcą (ang. franchisee) - strona umowy uzyskująca prawa (i przyjmująca obowiązki) składające się na franczyzę; analogicznie jak: kredyt - kredytobiorca.
- Franczyzodawca (ang. franchisor) - strona umowy udzielająca praw (i nakładająca obowiązki) składających się na franczyzę; analogicznie jak: kredyt - kredytodawca.
Rada Języka Polskiego przychyliła się do propozycji Polskiej Organizacji Franczyzobiorców. Zdaniem Prof.dr.hab. Andrzeja Markowskiego, Przewodniczącego Rady Języka Polskiego, spolszczony termin - franczyza - ma jasną, jednoznaczną pisownię, nie odbiegającą od wymowy. Wyrazy pochodne: franczyzodawca i franczyzobiorca są utworzone zgodnie z polskimi regułami słowotwórczymi. Zestawienie umowa franczyzy jest także poprawne. Pewien kłopot może jedynie sprawiać to, że termin franczyza został obciążony dwoma znaczeniami.
- Mam jednak nadzieję, że w konkretnych tekstach handlowych będzie zawsze wiadomo, o które znaczenie chodzi – napisał Prof. Markowski w liście do Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Szukasz biznesu dla siebie? Zarezerwuj czas na ważną lekturę. „Franczyza dla bystrzaków” do pobrania za darmo na Franchising.pl.
23 i 24 maja odbędzie się w Warszawie X Konferencja Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie „Transformacja teraźniejszości w innowacyjną przyszłość”.
Wiosną rusza druga edycja studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Zarządzanie franczyzą. Są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe, które kształcą liderów franczyzy.
Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE.
Franczyzodawcy czekają z ciekawością na kolejną Konferencję Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. Tematem rozmów będzie na pewno ustawa o franczyzie zapowiedziana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy trzeba będzie zmieniać umowy? Dowiedz się na miejscu!
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...