Złe prawo przeszkadza najbardziej
W pierwszej dekadzie lutego 2006 wśród właścicieli i wyższej kadry kierowniczej małych i średnich przedsiębiorstw, KIG przeprowadziła badanie, którego celem było stwierdzenie, czy w warunkach dla prowadzenia działalności gospodarczej nastąpiły zmiany i w jakim kierunku. Jak wynika z raportu sytuacja w tym sektorze pozostawia jeszcze wiele do życzenia – podkreśla Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Niemal 70 proc. przedsiębiorców przyznało, że najistotniejszym problemem jest zła jakość stanowionego prawa, przejawiająca się niejasnymi i nieprecyzyjnymi ustawami. Wymieniano także: niestabilny system prawny i podatkowy (57 proc. badanych), niedostosowanie prawa pracy (53,9 proc.), nieuczciwą konkurencję i pozapłacowe koszty pracy (46,7 proc.). Przedstawicie małych i średnich firm uważają, że zainteresowanie władz poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej ogranicza się wyłącznie do deklaracji. Tylko nieliczny odsetek ankietowanych, czyli 15 proc., dostrzega aktywność władz lub ich ograniczone działania na rzecz usuwania barier hamujących przedsiębiorczość. Na pytanie: „jakie istotne bariery udało się Pani/Panu usunąć w ciągu ostatniego roku?” zdecydowana większość – 69,4 proc. badanych – stwierdziła, iż żadne istotne dla nich bariery nie zostały usunięte. Niewielu przedsiębiorców dostrzegło fakt usunięcia konkretnych barier i potrafiło je wymienić.
Jednak mimo trudności i niedogodnień firmy z sektora MSP chcą się rozwijać. Aż 69 proc. firm chce podjąć nowe inwestycje, 62 proc. - zwiększyć zatrudnienie i wprowadzić nowe produkty czy usługi na rynek, natomiast 60 proc. przedsiębiorców planuje wejścia na nowe rynki.
Do powszechnych barier zaliczany jest również ogólny klimat dla prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko 14 proc. ankietowanych twierdzi, że się poprawił, 67 proc. badanych uważa, że klimat biznesowy nie uległ zmianie, a pozostali (17 proc.) uznają, że jest coraz gorzej.
- Nie ulega wątpliwości, że sytuacja w sektorze MSP musi ulec zmianie. Właśnie w tych przedsiębiorcach i ich firmach tkwi ogromny potencjał rozwojowy, dlatego usuwanie barier z ich otoczenia przyczyniłoby się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego kraju. Tego potencjału nie wolno zmarnować, dlatego Krajowa Izba Gospodarcza oczekuje skonkretyzowania deklaracji obecnego rządu co do usuwania wymienionych barier i jest gotowa współpracować w tym zakresie – podkreśla Andrzej Arendarski.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

VisionOptyk otwiera średnio 8-12 placówek rocznie. Wielu franczyzobiorców decyduje się na prowadzenie więcej niż jednego salonu.
Jedni łatwo pomnażają pieniądze, a inni ledwo wiążą koniec z końcem. Dlaczego tak się dzieje? Anna Daria Nowicka, coach finansowy, wyjaśnia mechanizmy rządzące naszym podejściem do pieniędzy.
Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Sieć Xtreme Fitness Gyms rozwija nowy model ekspansji. Oprócz lokali komercyjnych interesują ją również grunty pod budowę własnych obiektów. Spółka pozyskała też nowego inwestora.
Agencja Wirtualna to koncept franczyzowy, który pozwala rozpocząć własną działalność w marketingu internetowym bez doświadczenia i dużych inwestycji.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
Marka Quiosque do końca tego roku otworzy 20 nowych salonów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać się franczyzobiorcą marki?
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Oto kilka pomysłów ze świata franczyzy.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...