Franczyza tak, ale później
11 maja, w centrach handlowo-usługowych w Inowrocławiu i Toruniu zostały otwarte nowe sklepy spożywcze REMA 1000. Nie są to jednak kolejne jednostki franczyzowe, ale sklepy własne sieci.
Do niedawna sklepy pod szyldem REMA 1000 prowadzone były tylko na zasadzie franczyzy. Franczyzobiorca przechodził szkolenia menedżerskie oraz staż w sklepie REMA 1000. Zobowiązany był do założenia firmy, zakupienia kas fiskalnych, a także uiszczania opłaty licencyjnej i zakupów u centralnego dostawcy tj. w spółce REMA Gross. W zamian otrzymywał majątek o wysokiej wartości: w pełni wyposażony sklep, towar w kredycie kupieckim, przeszkolony personel oraz obsługę księgową i marketingową. Obecnie większość nowych sklepów jest otwierana jako sklepy własne REMA 1000, które prowadzone są przez menedżerów zatrudnianych na etatach przez REMA 1000.
- Nie odchodzimy od franczyzy. Pozostanie ona podstawowym sposobem działania REMY 1000 w Polsce – powiedział na konferencji prasowej Piotr Muszyński, prezes REMY. – Jednak po ostatnich kłopotach z biorcami, postanowiliśmy dla bezpieczeństwa zwiększyć liczbę własnych placówek. Menadżerowie, którzy w imieniu REMY prowadzą nowe placówki w przyszłości staną się kandydatami na biorców licencji. Ale co najmniej po 12 miesiącach pracy w REMIE - zastrzega prezes Muszyński.
Nowe punkty REMY 1000 są otwierane w lokalnych centrach handlowo-usługowych VIKI. REMA będzie w nich największym sklepem. Obok sklepu w centrach znajdują się m. in. punkty usługowe, kawiarnie i restauracje i bank. REMA 100 zdecydowała się odejść od kosztownego wydzierżawienia obiektów pod sklep na rzecz budowy od podstaw lokalnych skwerów handlowych. Mają one zaopatrywać lokalne środowiska – prezes REMY liczy na 1200-1400 transakcji dziennie.- Powodzenie nowego pomysłu chcemy oprzeć nie na przypadkowym kliencie, który przyjeżdża do nas na zakupy od czasu do czasu, lecz kliencie lokalnym, któremu chcemy stworzyć alternatywę dla hipermarketów, dając mu to, czego potrzebuje, blisko domu i tanio – powiedział prezes Muszyński. - Docelowo planujemy otwarcie 100 obiektów na terenie całej Polski w miastach powyżej 60 000 mieszkańców. Średnio wypada 5-10 otwarć rocznie.
Skwery Handlowe VIKI budowane są przez spółkę developerską RECE Poland, która pozyskuje nieruchomości i buduje skwer (supermarket wraz z pasażem handlowym). Współpraca RECE z REMA 100 wynika z posiadania wspólnego właściciela – skandynawskiego holdingu Reittan.
W sklepach REMA 1000 (w skwerach VIKI) znajduje się wybór około 2000 towarów. Są to przede wszystkim artykuły spożywcze uzupełnione ofertą chemii gospodarczej, kosmetyków, tekstyliów i prasy. REMA 1000 sprzedaje tylko markowe produkty znanych producentów. Firma nie prowadzi sprzedaży produktów pod własną marką. Koszt budowy jednego skweru wynosi około 1,5 mln dolarów.
REMA 1000 w Polsce
Sieć REMA 1000 pojawiła się w Polsce w 1992 roku. Pierwszy sklep otwarty został w 1993 roku na warszawskiej Woli, a uroczyste początek działalności miał miejsce 23 marca 1993 roku w warszawskim Domu Towarowym „Smyk", gdzie otworzono drugi sklep.
W 1995 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii REMA 1000. Po otwarciu kolejnych 4 sklepów w Gdańsku firma zapoczątkowała budowę ogólnopolskiej sieci sklepów. Obecnie REMA 1000 ma ich 66 w 41 miastach. Powierzchnia średniego sklepu REMA 1000 wynosi ok. 400 mkw. powierzchni handlowej. Spółka zatrudnia 770 osób.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Hipnoza w biznesie? W czym może pomóc? I czy to naprawdę działa? Anna Godlewska, hipnoterapeutka, coach i trener efektywnych zespołów zapewnia, że tak.
Marka New York Pizza Department podpisała umowę z masterfranczyzobiorcą w Egipcie. Na przyszły rok zapowiada pierwsze otwarcia na egipskim rynku.
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...