Sklepy odzieżowe i obuwnicze 2014
Uspokojenie nie oznacza jednak, że w branży odzieżowej nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, ubiegły rok i początek tego roku to okres wyjątkowo ciekawy pod względem rynkowych przetasowań i debiutów. Z Polski zniknęły Jackpot i Cottonfield oraz obuwnicze sklepy Nine West, porządki w sieci robi też KappAhl. Z modowej części biznesu zrezygnował również Empik, który zapowiada, że do końca tego roku sprzeda wszystkie swoje modowe marki. Potencjalni kupcy będą mieli w czym wybierać, bo pod młotek trafią m.in.: River Island, Gap i Esprit oraz obuwnicze Aldo. Łącznie właściciela zmieni 118 sklepów z ubraniami i obuwiem.
Jednak ubiegły rok to nie tylko spektakularne wyjścia z rynku, ale także sporo debiutów. Na polski rynek weszło w sumie 13 nowych międzynarodowych sieci, wśród których pojawiły się m.in.: Hollister, American Eagle czy Manila Grace. Początek tego roku też zapowiada się ciekawie – pierwszym znanym debiutantem jest hiszpański Desigual, który otworzył sklep firmowy w marcu. Kilka firm zdecydowało się na rozwój sieci franczyzowej. Wśród nich najbardziej znana jest Vistula & Wólczanka, ale na rynku zadebiutowała również amerykańska marka Zipz Shoes, która oferuje klientom trampki z wymienną podeszwą, oraz firma Mon Amie oferująca elegancką odzież damską.
– Sprzedaż odzieży wymaga stałego dopasowywania oferty do oczekiwań klientów i zmieniających się trendów w modzie. Ożywienie widać coraz wyraźniej, bo klienci częściej decydują się na zakupy i więcej kupują, jednak cena produktów nadal jest dla kupujących istotnym kryterium wyboru. Stanowi to duże wyzwanie dla poziomu marży na sprzedaży realizowanej przez firmy z sektora odzieżowego. Rynek jest wymagający, a perspektywy rozwoju oceniamy z umiarkowanym optymizmem. Najważniejszym aspektem jest siła i rozpoznawalność marki oraz rosnąca skala działania – wyjaśnia Grzegorz Lipnicki, wiceprezes zarządu Top Secret.
Czasem jednak siła i rozpoznawalność nie wystarczą, bo klient może bardzo szybko znaleźć sobie nowy sklep, zwłaszcza, jeśli marka w czymś mu „podpadnie”. W zeszłym roku przekonała się o tym spółka LPP, jeden z największych graczy na polskim rynku odzieżowym. Właściciel takich marek jak Mohito, Reserved i Cropp zbierał baty od internautów za ucieczkę do rajów podatkowych – na Cypr i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Firmie oberwało się też po katastrofie w fabryce w Bangladeszu, gdzie LPP produkowała część swojej kolekcji. Największa polska firma odzieżowa ociągała się z przystąpieniem do porozumienia mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa w azjatyckich szwalniach, czym ściągnęła na siebie wiadro pomyj od niezadowolonych internautów.
Życie toczy się w galerii
Statystycznie, na 100 sklepów znajdujących się w centrum handlowym, 55 stanowią sklepy odzieżowe, obuwnicze lub z sklepy akcesoriami, zaś 16 stanowią punkty usługowe i gastronomiczne: pralnie, restauracje, kawiarnie, zakłady krawieckie, szewskie i inne – wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Radę Centrów Handlowych. Przetasowania na rynku odzieżowym sprawiły, że wiele firm wyszło z dobrych lokalizacji w galeriach handlowych. Na ich miejsce z jednej strony wskakują znane marki największych producentów, takich jak wspomniane już wcześniej LPP czy równie popularny w Polsce Inditex, ale oprócz nich podbój galerii handlowych ruszają też marki, których dotychczas tam nie było.
– Zmiana sytuacji na rynku i kryzys, który nie ominął nawet największych, sprawiły, że galerie handlowe zmieniły swoje podejście do najemców, obniżając koszty najmu i bardziej elastycznie podchodząc do wielkości udostępnianych lokali – mówi Iwona Janiak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Cross.
Od kilku lat galerie handlowe przestają być domeną metropolii i budowane są nawet w małych miejscowościach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys. W takich miejscach najczęściej otwierane są sklepy franczyzowe, bo franczyzobiorcy lepiej znają lokalny rynek, mogą więc trafniej dopasować lokalizację i łatwiej dotrzeć do potencjalnych klientów niż przedstawiciele centrali. Wszystko wskazuje na to, że do miasteczek zawitają kolejne znane marki. Na razie konkurencja jest tam znacznie mniejsza niż w metropoliach, gdzie o uwagę klienta walczą najwięksi.
Magdalena Krocz
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
W czasie kilkuletniej restrukturyzacji Gatta zamknęła kilkanaście sklepów. Jak marka radzi sobie teraz?
Zanim Katarzyna Łucka została franczyzobiorczynią Blue Shadow, pracowała w sklepie tej marki przez 10 lat. Co się zmieniło, gdy została jego właścicielką?
Reporter – to nowa nazwa marki dotychczas znanej jako Reporter Young. Skąd ta zmiana?
Jak wejść w branżę modową i otworzyć własną firmę odzieżową? O swojej biznesowej drodze opowiada Katarzyna Milczarkiewicz, właścicielka firmy pg clothes.
4F to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Jak otworzyć sklep pod takim szyldem?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Klienci patrzą na metkę
dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?
Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq
Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...
Klienci patrzą na metkę
Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...