Wsteczne odliczanie rozpoczęte

Jeśli chodzi o rynek pocztowy, to Polska jest ewenementem na skalę europejską. Od lat rękami i nogami broni się przed pełnym otwarciem rynku dla prywatnych operatorów pocztowych. Pierwotnie miało się to stać już w 2011 roku, ale ostatecznie termin przeniesiono na początek 2013.
Godzina zero zbliża się jednak wielkimi krokami. Co oznacza dla to klientów i przedsiębiorców, którzy już wcześniej rzucili rękawice Poczcie Polskiej?
- Uwolnienie rynku pocztowego bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia liczby operatorów – w tym również zagranicznych firm, choć w ich przypadku zakładamy kilkuletnią perspektywę wejścia na polski rynek – mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu sieci InPost, prywatnego operatora pocztowego, który działa już od 2006 roku. - Wpłynie to także na konkurencyjność w zakresie cen oraz poprawę jakości świadczonych usług. Powszechnie wiadomo, że państwowy monopol na dostarczanie poczty nie jest korzystny dla klientów.
Poczta Polska, o której mowa, ma jednak uzasadnienie dla swojej rynkowej wyłączności.
- Poczta jest jedyną firmą na rynku, która ponosi ciężar i obowiązek utrzymania placówek w każdej, najmniejszej nawet miejscowości. Na mocy przepisów prawa musi zapewnić dostępność do usług pocztowych każdemu Polakowi – tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.
Monopol nieposkromiony
Nowe przepisy spowodują, że Poczta pożegna się z monopolem na kolportaż przesyłek do 50 g (który przez prywatnych graczy omijany był poprzez obciążanie listów słynnymi już blaszkami lub notesami). Jednak nadal utrzyma wyłączność m.in. na obsługę administracji publicznej, a na co najmniej również na dostarczanie emerytur i rent. To smakowity kąsek, bo blisko połowie z ponad 7 mln emerytów pieniądze przynosi listonosz.
- Ze względu jednak na niepełną liberalizację krajowego rynku pocztowego i tym samym utrzymujący się monopol Poczty Polskiej, InPost – jako niezależny operator pocztowy – ma ograniczone prawem uprawnienia, związane chociażby z trybem i sposobem doręczania niektórych pism urzędowych, w tym np. zeznań podatkowych do urzędów skarbowych – mówi Rafał Brzoska. - W ich przypadku, o ile możemy doręczać tego typu korespondencję, to największą przeszkodą jest kwestia uznawalności terminów doręczenia. W przypadku dokumentów wysłanych za pośrednictwem niezależnych operatorów liczy się bowiem data dotarcia listu do urzędu, a nie – jak ma to miejsce w przypadku Poczty Polskiej – data nadania, czyli stempla pocztowego.
Brzoska, którego spór z Pocztą Polską już dawno przeniósł się na sale sądowe, podkreśla, że zasady regulujące prowadzenie działalności pocztowej w Polsce stanowią olbrzymią barierę w funkcjonowaniu usługodawców niezależnych. Według niego Poczta Polska nie potrafi wykorzystać swojego potencjału i jednocząc siły z nowocześnie działającymi oraz dobrze prosperującymi prywatnymi firmami pocztowymi, wspomagać rozwój sektora pocztowego.
- Jedynym rozwiązaniem tej patowej na dzień dzisiejszy sytuacji jest zaprzestanie prowadzenia przez Pocztę Polską agresywnej polityki względem firm z polskim kapitałem i podjęcie konstruktywnej współpracy biznesowej chociażby w zakresie dzierżawy zaplecza techniczno-logistycznego, pozwalającej na zwiększanie zasięgu działalności prywatnych operatorów, zwłaszcza w kontekście wycofywania się Poczty Polskiej z małych miejscowości i wsi – mówi Brzoska.
Złoty środek
Operatorzy niezależni, w tym InPost, mając mniej możliwości działania na najbardziej atrakcyjnym polu przesyłek do 50g, skupiają się na tym, by rozszerzać ofertę o takie usługi, jakich nie może świadczyć operator narodowy. Stąd pomysł InPostu na rozwijanie sieci paczkomatów, które pojawiły się również poza granicami Polski.
- Sektor korespondencji tradycyjnej w Europie i na świecie kurczy się wraz z rozwojem komunikacji elektronicznej. Dlatego aktualnie ważne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć działania mające na celu dopasowanie strategii produktowej do aktualnych warunków rynkowych. Z naszych analiz wynika, że zagraniczni operatorzy pocztowi odnotowują spadek wolumenu doręczanych listów, w tym zwłaszcza przesyłek reklamowych, nawet o 5 proc. Tendencja ta nie ominie również Polski, w której rynek pocztowy może się skurczyć w 2012 i 2013 roku w podobnym tempie - dodaje Brzoska.
(gum)
ZOBACZ W KATALOGU
























PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Marka Rentabox24 działa na rynku self storage i proponuje biznes, który może dawać praktycznie pasywny dochód.
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
Polacy coraz częściej sięgają po e-papierosy. Sklep z elektronicznymi papierosami można otworzyć we franczyzie. Czy to się opłaca?
– Zakładaliśmy otwarcie pięciu punktów franczyzowych w tym roku. Już w pierwszym półroczu podwoiliśmy ten wynik – mówi Michał Małolepszy, prezes evoGroup.
Citybox24.pl tworzy sieć magazynów samoobsługowych. To biznes dla pasywnych inwestorów. Na czym polega współpraca?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Agencja Wirtualna to koncept franczyzowy, który pozwala rozpocząć własną działalność w marketingu internetowym bez doświadczenia i dużych inwestycji.
Marka Quiosque do końca tego roku otworzy 20 nowych salonów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać się franczyzobiorcą marki?
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...