Bankier na swoim

Magdalena Soska ma 32 lata. Od 2004 roku związana jest z bankowością. Jako etatowy pracownik jednego z banków była doradcą w oddziale, następnie jego menedżerem, kierowała też działem sprzedaży i w końcu awansowała na dyrektora regionalnego. W 2012 roku została mamą.
– Wiedziałam, że nie będzie mi łatwo pogodzić wychowania dziecka z wymagającą pracą w korporacji – wspomina. – Moim największym ograniczeniem był etat i nadgodziny, które muszę spędzić w pracy i w podróży. Nie chciałam zmieniać branży i nie chciałam etatu. Franczyza była więc naturalnym rozwiązaniem.
Magdalena Soska wiedziała, że własna działalność może być bardziej absorbująca niż etat, ale jak mówi, jest znakomicie zorganizowana i nastawiona zadaniowo.
– Czułam, że sobie poradzę. Zamiast wysiadywać „biurogodziny” mogę przecież pracować trochę zdalnie, a trochę w placówce. Jeśli człowiek jest nastawiony na cel i wykonanie określonego zadania, to nic go nie zatrzyma.
Kiedy Magdalena Soska podjęła decyzję o otwarciu bankowej placówki franczyzowej pozostało pytanie, który bank? Przeanalizowała większość spośród kilkunastu dostępnych ofert franczyzowych. Jak mówi najkorzystniej w jej porównaniu wypadł Getin Bank. Swoją pierwszą placówkę bankową uruchomiła w 2012 roku w Wadowicach. Franczyzobiorczyni Getin Noble Banku wspomina, że nie była niczym zaskoczona w prowadzeniu własnej działalności. Nie zaskoczyła jej również franczyza bankowa.
– Płynnie weszłam w sieć – wspomina. Wiedziała też, że nie chce poprzestać na jednej placówce. Na początku sama pracowała w placówce jako doradca i menedżer, dziś już tylko zarządza placówkami i rozwija działalność.
– Są franczyzobiorcy, którzy od lat pracują w swoich placówkach jako menedżerowie lub nawet doradcy klienta – mówi. – Ja od razu założyłam, że będę to robić do momentu, w którym zarządzanie oddziałem będę mogła powierzyć zaufanemu pracownikowi, a sama zajmę się rozwojem.
W lutym 2014 roku Magdalena Soska odkupiła od innego franczyzobiorcy placówkę w Bochni, a dwa miesiące później w Limanowej uruchomiła swój trzeci Getin Bank. Zatrudnia łącznie dziewięć osób. Do każdej z placówek ma 50-70 km.
– Każdą placówkę nadzoruję i wspieram w działaniach osobiście – wyjaśnia Soska. – Poza tym zarządzam zdalnie, poprzez e-mail i telefon, ponieważ mogę polegać na moich menedżerach. Na tym etapie biznes nie wymaga już codziennej obecności, dlatego mogę skupić się na dalszym rozwoju mojego biznesu. Myślę o kolejnej placówce – dodaje.
Tylko dla orłów?
Pytana o rynek usług finansowych w Polsce Magdalena Soska mówi, że to bardzo wymagający rynek, zwłaszcza wobec osób bez doświadczenia w sprzedaży. Prowadzenie placówki bankowej wymaga stałej uwagi i nieustannego podnoszenia kwalifikacji, zwłaszcza w kwestiach proceduralnych, prawnych i produktowych. Jak zauważa franczyzobiorczyni, atutem Getin Banku jest wysoki poziom standardów i jakości obsługi klienta promowany przez centralę banku.
– Obecnie każda branża walczy o pozyskanie nowego klienta, stosując różne sposoby na zwrócenie na siebie uwagi potencjalnych klientów. Getin Bank to właśnie ma, wyróżnia się standardami i jakością obsługi, ma dostępny produkt dla każdego klienta i stawia na relacje długoterminowe – wyjaśnia Magdalena Soska.
Magdalena Soska lubi swoją pracę. Zarzeka się, że nie wróciłaby na etat za żadne pieniądze.
– Ta praca sprawia mi przyjemność. Lubię pracę z ludźmi, zarządzanie i rozwijanie biznesu. Gdybym miała podjąć jeszcze raz tę decyzję – to postąpiłabym dokładnie tak samo.
Ile na start?
Inwestycja w placówkę Getin Banku to wydatek rzędu 39 tys. zł.. Powierzchnia lokalu na placówkę partnerską powinna mieścić się między 20 a 70 m2. Warunkiem koniecznym jest również wejście oraz witryna od strony ulicy, dodatkowy stanowi parking dla klientów.
Franczyzobiorcy korzystają z systemów informatycznych służących do sprzedaży produktów i obsługi klientów. W pakiecie znajdują się także szkolenia dotyczące obsługi klienta, technik sprzedaży, znajomości produktów i usług oraz rozwoju umiejętności menedżerskich.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Zostaw etat, postaw na siebie! Nowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” to konkretne pomysły na biznes, sprawdzone modele franczyzowe i inspirujące historie przedsiębiorców.
– Niemal co piąty franczyzobiorca VeloBanku prowadzi więcej niż jedną placówkę – mówi Wojciech Olearnik, dyrektor departamentu sieci partnerskiej VeloBanku.
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
Agencja Wirtualna to koncept franczyzowy, który pozwala rozpocząć własną działalność w marketingu internetowym bez doświadczenia i dużych inwestycji.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.