Biznes jest moim hobby
Mirosław Szawerdo, członek zarządu Grupy Muszkieterów
Co jest dla pana największą przyjemnością w biznesie?
Nie tylko pieniądze, ale sama droga do nich. Lubię sobie wyznaczać i realizować cele, pokonywać przeszkody, czerpać radość z budowania firmy i z rozwoju osobistego. Pieniądze owszem, cieszą, bez nich trudno żyć, ale ja najbardziej lubię je zarabiać. Biznes traktuję jak grę. Obserwuję rynek, zachowania klientów oraz konkurencji, oceniam siłę Muszkieterów i moich sklepów Intermarché w konfrontacji z innymi graczami i na tej podstawie planuję strategię działania. Podstawą konceptu franczyzowego Grupy Muszkieterów jest praca na rzecz centrali. Franczyzobiorcy wykonują podwójną funkcję w strukturze – z jednej strony są właścicielami swoich supermarketów, a z drugiej pełnią strategiczne funkcję w centrali firmy. Dzięki temu współpraca z Grupą Muszkieterów daje szansę na rozwój osobisty w ramach dużej korporacji, co też stanowi duże źródło satysfakcji.
Jaką obecnie pełni pan funkcję w centrali Grupy Muszkieterów?
Aktualnie należę do zarządu Grupy Muszkieterów, która kieruje siecią supermarketów spożywczych i stacji paliw Intermarché oraz Bricomarché z branży „dom i ogród”. Nie od razu jednak zajmowałem tak wysokie stanowisko. Gdy przyszedłem do Grupy Muszkieterów w 2008 roku brałem udział w rekrutacji franczyzobiorców. Nie pełniłem samodzielnej funkcji. Należałem do większego zespołu. Dopiero po zdobyciu doświadczenia i odpowiedniej wiedzy zostałem szefem rekrutacji w Polsce. Aktualnie jestem w zarządzie centrali Muszkieterów, ale wciąż się uczę i rozwijam.
Ile supermarketów pan posiada?
Jestem właścicielem dwóch supermarketów spożywczych Intermarché i jednej stacji paliw. Pierwszy sklep o powierzchni 670 m2 otworzyłem w 2008 roku. Trzy lata później, w 2011 roku, przy tej placówce uruchomiłem stację benzynową. Od marca tego roku prowadzę drugi supermarket Intermarché. Jest większy od pierwszego, ma ok. 1,2 tys. m2.
Jak wygląda pana biznesowa codzienność?
Codziennie staram się być w obu sklepach, aczkolwiek nowy supermarket wciąż wymaga więcej uwagi. Muszę doglądać personel, który wciąż się wdraża, uczy obsługi klienta i zasad funkcjonowania supermarketu. W pierwszej placówce mam od lat ten sam personel. Znamy się i ufamy sobie. Ludzie znają swoją pracę i wiedzą, jak ją wykonywać. W nowym sklepie wciąż szkolę ludzi, ale jestem na dobrej drodze do stworzenia fajnego i kompetentnego zespołu. To od niego w dużej mierze zależy jakość funkcjonowania supermarketu, co się przekłada na jego wyniki sprzedaży. Nasza praca ma jeden cel – zadowolenie klienta, od którego zależy nasze być, albo nie być. Aktualnie zatrudniam prawie 80 osób. To duża odpowiedzialność i sporo pracy, ale również mnóstwo satysfakcji.
Grupa Muszkieterów to jednak nie tylko supermarkety. Firma prowadzi wiele akcji charytatywnych, w których uczestniczą wszystkie sklepy. Cyklicznie organizujemy przy naszych placówkach pobór krwi, badania mammograficzne, budujemy place zabaw dla dzieci, a przed Gwiazdką po całej Polsce jeździ Konwój Grupy Muszkieterów, który dociera do najbardziej potrzebujących rodzin.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów