Franczyzodawcy się szkolą
Rzetelni franczyzodawcy, zrzeszeni w Polskiej Organizacji Franczyzodawców, po raz czwarty spotkali się na dorocznej konferencji Best Franchise. Dyskusje w trakcie wykładów i rozmowy w kuluarach tym razem zdominowane były przez temat podatku handlowego. Widmo nowej daniny wymierzonej w sieci handlowe roztacza się nad rynkiem już od grudnia ubiegłego roku. W dalszym ciągu nie jest jednak znany jego ostateczny kształt.
– Polska Organizacja Franczyzodawców zaangażowała się w konsultacje związane z planami wprowadzenia podatku od sieci handlowych. Braliśmy udział w spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, wysyłaliśmy nasze uwagi dotyczące wstępnych projektów ustawy – mówiła Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
Jest szansa, że te działania odniosą sukces – strona rządowa, przynajmniej w warstwie deklaracyjnej, wycofała się z planów opodatkowania franczyzy. Ostateczny projekt wciąż nie jest jednak znany.
– Z punktu widzenia franczyzodawców najgorsze jest funkcjonowanie w warunkach niepewności, która nie sprzyja rozwojowi biznesu i pozyskiwaniu franczyzobiorców. Mamy nadzieję, że już niebawem poznamy ostateczny kształt nowych rozwiązań podatkowych – opowiadał Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa PROFIT system.
W trakcie konferencji nie zabrakło jednak i krzepiących akcentów. Nadzieje w serca przedsiębiorców wlał prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC, mówiąc o dobrej kondycji polskiej gospodarki.
– Mamy za sobą 25 lat sukcesu gospodarczego. Oczywiście, obecna sytuacja polityczna jest napięta. Nie ma jednak podstaw, by w najbliższym czasie obawiać się o wzrost PKB. On ma stabilne perspektywy – tłumaczył ekonomista.
W nieco bardziej pesymistycznym tonie wypowiadał się Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion Doradcy Finansowi. Zwrócił uwagę, że globalna gospodarka w coraz większym stopniu zależy od działania banków centralnych.
– Od kilku lat obserwujemy, jak swoimi działaniami starają się pobudzać wzrost gospodarczy, jednak ich wysiłki są coraz mniej skuteczne. Myślę, że żyjemy w okresie przejściowym. Kapitalizm nie zniknie, ale musi zmienić swoje oblicze, by przetrwać – stwierdził ekspert.
W trakcie dwudniowej konferencji uczestnicy wzięli udział w szkoleniach z zakresu marketingu oferty franczyzowej oraz technik pozyskiwania franczyzobiorców. Nie zabrakło też bardziej „twardych”, finansowych szkoleń: specjaliści z Tax Care przybliżyli tajniki księgowości w firmach franczyzowych, a partnerzy firmy Symulator Biznesu podpowiedzieli, jak poprawić wyniki sieci franczyzowej poprzez lepsze zarządzanie firmami franczyzobiorców. Swoje oferty dla przedsiębiorstw zaprezentowali Xelion oraz Idea Bank. Gościem specjalnym drugiego dnia konferencji był Jarosław Kuźniar, dziennikarz i przedsiębiorca, który opowiedział o zasadach budowania marki osobistej.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Szukasz biznesu dla siebie? Zarezerwuj czas na ważną lekturę. „Franczyza dla bystrzaków” do pobrania za darmo na Franchising.pl.
23 i 24 maja odbędzie się w Warszawie X Konferencja Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie „Transformacja teraźniejszości w innowacyjną przyszłość”.
Wiosną rusza druga edycja studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Zarządzanie franczyzą. Są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe, które kształcą liderów franczyzy.
Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE.
Franczyzodawcy czekają z ciekawością na kolejną Konferencję Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE. Tematem rozmów będzie na pewno ustawa o franczyzie zapowiedziana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy trzeba będzie zmieniać umowy? Dowiedz się na miejscu!
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...