Renegocjacja będzie możliwa
Renegocjacja będzie możliwa / Jeżeli w ciągu trzech miesięcy sytuacja finansowa firmy nie ulegnie poprawie, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy z ZUS.
Sobota
21.03.2020
Ponosisz straty z powodu pandemii? Na dzień dzisiejszy jedyna konkretna obietnica zawarta w rządowym programie to odroczenie płatności składek ZUS. Przeczytaj jak się ubiegać o odroczenie, procedura łatwa nie jest.
 

KROK 1

Złóż odpowiedni wniosek – inny dla osób prowadzących pełną księgowość i pozostałych.

We wniosku musisz wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Jeżeli prowadzisz pełną księgowość, do wniosku musisz dołączyć sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie o przepływach pieniężnych) za 2018 lub 2019 rok.

Wniosek można również złożyć online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS wg instrukcji. Możesz go podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego (PZ ePUAP) lub podpisu osobistego (e-dowodu).

KROK 2

Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, otrzymasz umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej na wskazany adres e-mail lub pocztą (jeżeli nie wskażesz adresu mailowego). Przeczytaj i podpisz dokumenty, a następnie przekaż ZUS. Możesz je złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub przesłać pocztą. Rekomendowanym rozwiązaniem w obecnych warunkach jest przesłanie skanu podpisanych dokumentów na adres email twojego oddziału ZUS. Na tej podstawie ZUS udzieli ci ulgi. Uwaga! Przesłanie skanu nie zwalnia cię z obowiązku dostarczenia ZUS oryginałów dokumentów w ciągu 14 od zakończenia stanu epidemicznego. Niedopełnienie tej formalności spowoduje nieważność umowy. Wówczas ZUS naliczy ci odsetki wynikające z umowy.

Jeżeli w ciągu trzech miesięcy twoja sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, będziesz mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Dlaczego to jest takie skomplikowane?

Każdy kto otworzy wymieniony powyżej wniosek przeżyje szok. Nie ma najmniejszej szansy, aby wypełnić  wniosek bez wsparcia księgowego. Przedsiębiorcy muszą podać we wniosku m.in. przychód, koszty, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, nakłady na środki trwałe, zobowiązania firmowe za lata 2017, 2018 i 2019. Oprócz tego ZUS żąda także danych niezwiązanych  z prowadzoną działalnością np. o prywatnym majątku i prywatnych zobowiązaniach.

Cała procedura została przygotowana jakbyśmy nadal żyli w spokojnych czasach. Tymczasem kilkaset tysięcy małych firm zostało zmuszonych do zamknięcia swoich sklepów, restauracji czy punktów usługowych. Nie mają żadnej sprzedaży, a muszą rozliczyć się z pracownikami, dostawcami, urzędami skarbowymi, ZUSem, właścicielem lokalu i bankiem.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła, że winne są przepisy unijne dotyczące udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej (de minimis). Dodała jednak, że w ZUS trwają już prace nad maksymalnym uproszczeniem formularzy.
– Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do 1 strony poinformowała prezes ZUS.

Właścielom zamkniętych biznesów radzimy złożyć opisany powyżej wniosek, a mamy nadzięję, że szybko rząd uprości procedury pomocowe oraz pomyśli o pomocy w pozostałych obszarach.

Przeczytaj też wspólny apel Polskiej Organizacji Franczyzodawców i Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców w sprawie rządowego wsparcia dla małych firm.

Z ostatniej chwili

W sobotę prezydent Andrzej Duda poinformował, że wszyscy samozatrudnieni oraz mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 9 osób), zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS przez trzy miesiące pod warunkiem, że ich przychody w marcu spadną o ponad 50 proc. w stosunku do lutego.


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023