Luksus z importu
Tak o swojej działalności mówi Jerzy Mazgaj, uważany za twórcę polskiego luksusu
Wszystko zaczęło się w Indiach - to tam, pracując jako rezydent biura podróży Orbis, Jerzy Mazgaj był świadkiem zmian, jakie następowały w gospodarce. Obserwował, jak przedsiębiorcy porzucają koszule na rzecz drogich garniturów, a stare samochody i riksze zamieniają na mercedesy. Szybko zrozumiał, że nasz kraj również czekają podobne zmiany. Postanowił działać. Najpierw sprowadzał do Polski końcówki kolekcji ubrań znanych marek szyte w Tajlandii. Później próbował sprowadzić do kraju takie marki jak Gucci czy Prada. Nie udało się. Mazgaj nie tracił jednak wiary, aż w 1989 roku zapukał do drzwi Hugo Bossa i odniósł wreszcie sukces.
Wprowadzić luksus do Polski
Jerzy Mazgaj urodził się w 1959 roku w Tarnowie. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od kilku lat nieprzerwanie trafia na listę najbogatszych Polaków. W roku ubiegłym na liście „Wprost” zajął 82 miejsce, a jego majątek oszacowano na 260 mln zł. Uznawany jest za twórcę polskiego luksusu. To jemu zawdzięczamy sprowadzenie największych światowych marek do Polski. Pierwszą był Hugo Boss. Rozmowy z Bossem Mazgaj rozpoczął w 1989 roku. Nie było łatwo, nie tylko nie chciano słyszeć o otwarciu sklepu w Polsce, ale nawet o dopuszczeniu Jerzego Mazgaja przed oblicze szefa. Pomogło mu wykształcenie i znajomość literatury niemieckiej. Mimo to, pomysł wydawał się dość abstrakcyjny. „Garnitur kosztował wtedy połowę ceny malucha. Ludzie się w głowę pukali, mówili, że w cenie jest pomyłka o jedno zero, a ja konsekwentnie próbowałem udowodnić, że Polacy mogą się dobrze ubierać” – wspominał początki w jednym z wywiadów. Biznes ruszył dzięki przedsiębiorcom, którzy wyjeżdżali za granicę w interesach. Nie mogli odstawać od swoich partnerów biznesowych, więc zaopatrywali się w markowe produkty. Już wkrótce pojawiły się w Polsce kolejne światowe marki: Ermenegildo Zegna, JM Weston, Burberry, Kenzo, Armani, Max & Co, Church’s. W ubiegłym roku Armani wycofał się co prawda z polskiego rynku, ale nie oznacza to, że w ślad za nim pójdą kolejne marki. Wręcz przeciwnie, szacuje się, że do Polski dopiero wkroczą najwięksi światowi projektanci.
Nie tylko marki odzieżowe
Jerzy Mazgaj cały czas dba, aby w Polsce nie zabrakło dóbr luksusowych - nie tylko markowej odzieży i akcesoriów, ale także produktów spożywczych. Stąd pojawienie się na rynku delikatesów Alma i Krakowskiego Kredensu. Spółka Alma Market powstała w Krakowie w 1991 roku, a od 28 lipca 1994 roku notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największym udziałowcem jest Jerzy Mazgaj, pełniący równocześnie funkcję Prezesa. „Strategia sieci delikatesów Alma koncentruje się na sprzedaży produktów spożywczych najwyższej jakości, pochodzących od sprawdzonych dostawców lokalnych i zagranicznych. Asortyment obejmuje ponad 60 tysięcy produktów, w tym ponad 3 tysiące pochodzących z importu własnego, dostępnych w Polsce wyłącznie w sieci delikatesów Alma” – czytamy na stronie internetowej Almy. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie Polaków na produkty spożywcze wysokiej jakości jest także Krakowski Kredens. Firma Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska SA rozpoczęła działalność 15 maja 2007 roku. Obecnie produkty Krakowskiego Kredensu dostępne są w 39 jednostkach firmowych oraz we wszystkich delikatesach sieci Alma. Docelowo sieć ma liczyć ponad 100 placówek w największych polskich miastach. To nie jedyna działalność Jerzego Mazgaja. Posiada także firmę Premium Cigars, sprowadzającą do Polski najlepsze cygara, a co ciekawe, jest również autorem dwóch książek.
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
Praca zespołowa to wyzwanie. Kiedy ktoś pracuje nie tak, jakbyśmy chcieli, są sposoby, aby udzielić mu konstruktywnej informacji zwrotnej. Dzięki technice komunikacyjnej FUKO zyskamy w oczach pracownika i zmotywujemy go do działania.
Może przynieść nowe pomysły i ulepszyć pracę. Ale wciąż w wielu firmach zarówno szef, jak i podwładni uważają zebrania za nudny obowiązek do odhaczenia. Obie strony mogą to zmienić.
Miłość to dobry towar na sprzedaż. Zakochani wydają niemałe pieniądze na gadżety, wspólne podróże, romantyczne kolacje w restauracji czy pobyt w salonie spa, natomiast single na poszukiwanie drugiej połówki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...