Krzysztof Skiba: Imprezuję zawodowo

Dorobiłem się opinii pracoholika. Lubię pracować z otwartymi ludźmi. Natomiast nie ma we mnie nic z tak zwanego rekina biznesu. Jestem miękki w negocjacjach. Cały czas bardziej jestem artystą niż biznesmenem. Krzysztof Skiba
Poniedziałek
05.05.2014
Największym kapitałem mojej firmy jest moje nazwisko ‒ mówi Krzysztof Skiba, artysta, biznesmen, lider i wokalista zespołu Big Cyc.
 

Wyrywkowo zapytałam znajomych, czy wiedzą, jaki biznes prowadzi Krzysztof Skiba. Mówili, że chyba: restaurację, pub, sklep z bielizną. Tymczasem pan jest właścicielem agencji artystycznej i zajmuje się organizacją imprez. Imprez jakiego typu?
To są, najogólniej mówiąc, imprezy o charakterze rozrywkowym. Moja agencja zapewnia programy artystyczne, będące elementem programów telewizyjnych, imprez plenerowych, imprez w centrach handlowych, konkursów, festiwali, przeglądów artystycznych, festynów, imprez studenckich, spotkań biesiadnych czy bankietów i wydarzeń firmowych. Zdarzało mi się realizować zlecenia nietypowe, np.  w trakcie konferencji naukowych czy seminariów biznesowych. Jedynym ograniczeniem jest zawsze wyobraźnia.  

Lubi pan to?
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo mam najlepszą pracę na świecie, w której udało mi się połączyć moją artystyczną pasję z pracą. Żeby nie było tak kolorowo, to dodam, że jedynym mankamentem są dla mnie zawsze sprawy papierkowe, czyli umowy, rachunki, faktury. Trudno, trzeba przez to przejść, a praca nad imprezami to już sama frajda.

Klienci są zadowoleni?
Zawsze może trafić się klient narzekający. Wiele osób tak ma, że ze swej natury są podejrzliwe, wścibskie i konfliktowe. Staram się wówczas zawsze cierpliwie tłumaczyć, wyjaśniać i trzymać warunków podpisanej umowy. Były na przykład takie zabawne sytuacje, gdy zleceniodawca narzekał, że impreza się nie udała, bo spadł deszcz. Niestety, ładnej pogody nie da się zapewnić (śmiech).

Dużo trzeba zainwestować, żeby móc prowadzić firmę organizującą eventy?
To bardzo specyficzna branża. Wielu zaczynało od zera, a doszło do dużych pieniędzy. Mieli nosa i wyczucie. Ważne są: doświadczenie, pomysłowość, kontakty i... szczęście. Bez tych elementów będzie bardzo trudno prowadzić agencję artystyczną. Żaden wielki kapitał nie jest tu na starcie potrzebny. Największym kapitałem jest talent, który albo sami posiadamy, albo w wypadku agencji impresaryjnych posiada gwiazda, którą się opiekujemy.

Co poradziłby pan osobom, które chciałyby rozpocząć tego typu działalność? Od czego powinny zacząć?
Warto zdobyć cenne doświadczenie, na przykład organizując koncerty charytatywne. Dzięki takiej pracy jako wolontariusz poznasz wszystkie kulisy sceny. Znam dziewczynę, która już w liceum zaczęła pracować w agencji artystycznej. Najpierw rozlepiała plakaty. Potem awansowała, bo sprzedawała bilety. Następnie opiekowała sie gwiazdami i jeździła z nimi w trasy. Kolejnym etapem było siedzenie za biurkiem i negocjowanie kontraktów. Po kilku latach nabrała takiego doświadczenia, że założyła własną agencję i do dziś prowadzi ją z powodzeniem jako właścicielka, organizując ponad sto imprez rocznie. Jej koleżanki z liceum, które malowały paznokcie, gdy ona rozlepiała plakaty, dziś siedzą na kasie w Biedronce.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING" nr 5/2014.


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Sportowiec to solidny biznesmen /03.08.2024

– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.

Biznesowe role Grażyny Wolszczak /31.05.2024

– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.

Dobry savoir-vivre pomaga w biznesie /01.09.2023

W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.

Zarabiać wespół w zespół /02.08.2023

– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.

Laura Breszka: Aktorka z biznesowym zacięciem /05.07.2023

– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023