Kłody pod nogi biznesmena
Mały i średni biznes to koło zamachowe polskiej gospodarki. Według raportu GUS mikro (do 9 zatrudnionych), małe (od 10 do 49 pracowników) i średnie (od 50 do 249 pracowników) firmy stanowiły 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Odpowiadają one za stworzenie aż 70 proc. miejsc pracy w naszym kraju, generując jednocześnie 48,5 proc. polskiego PKB. Przedsiębiorcy z tego sektora nie mają jednak łatwo. Zmagają się ze skomplikowanym ustawodawstwem, nadregulacją prawną, niekompetencją i opieszałością urzędników, biurokracją.
Uprościć prawo i podatki
BIG InfoMonitor zlecił badania,w których padło m.in. pytanie o to, jakie działania powinni podjąć ustawodawcy, by prowadzenie działalności gospodarczej było w Polsce łatwiejsze. Oczekiwania ze strony przedsiębiorców są jednoznaczne. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się: przejrzystość przepisów prawnych (17 proc.) i uproszczenie systemu podatkowego (też 17 proc.). Ankietowani uznali to za ważniejsze nawet od obniżenia podatków, które znalazło się na trzecim miejscu (15 proc.). Dla 14 proc. pożądaną zmianą jest obniżka składek ZUS. Dużo mniejsze znaczenie, zdaniem przedsiębiorców, ma natomiast ograniczenie biurokracji i kontroli, czy równe traktowanie przez prawo.
– Uproszczenie obecnie obowiązujących regulacji, np. podatkowych, administracyjnych, prawnych może mieć znaczący wpływ na na efektywność biznesową tak przedsiębiorstwa, jak i gospodarki w ogóle – uważa Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.
Opinie respondentów badania BIG InfoMonitor pokrywają się z odpowiedziami przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), publikującego ranking konkurencyjności gospodarek różnych krajów. Ankietowani w tym badaniu przedstawiciele firm jako największy problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki wskazali prawo podatkowe oraz bariery stawiane przez prawo pracy.
Niedościgniony Wilczek
Klimat dla przedsiębiorców w Polsce teoretycznie stopniowo się ociepla. Tak wynika przynajmniej z przygotowanego przez Bank Światowy rankingu „Doing Business 2015”. Pozycjonuje on państwa pod kątem najbardziej przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorczości. W zeszłym roku w tym zestawieniu Polska przesunęła się w górę o 13 pozycji – na 32 miejsce wśród 189 krajów. Postęp był więc spory. Nie zmienia to jednak faktu, że do ideału nam daleko. Wielu biznesmenów tęskni do dziś za tzw. ustawą Wilczka z 1988 r. Pod koniec epoki PRL liberalizowała ona polskie życie gospodarcze w bezprecedensowy sposób, zezwalając na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Cała ustawa liczyła 5 stron, 54 artykuły i wymieniała 11 koncesji. Jej sedno zawierało się właściwie w stwierdzeniu, że podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne, a to, co nie jest prawnie zabronione – jest dozwolone. Oczywiście, nie był to szczyt doskonałości i zostawiał wiele luk. Ale biorąc pod uwagę fakt, że tylko w 2014 roku do obiegu weszło w Polsce ponad 25 tys. stron aktów prawnych – nie dziwi fakt, że wielu woła „Wilczku, wróć”.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...