Roma Gąsiorowska: Zarabiam poza show-biznesem
Roma Gąsiorowska
Aktorzy to mają klawe życie. Grają sobie w filmach lub serialach i zarabiają duże pieniądze za uśmiechanie się przed kamerą.
Rzeczywistość wygląda inaczej. Przede wszystkim aktorstwo to nie jest pewny zawód – dziś masz pracę, jutro nie. A jeśli chodzi o pieniądze… Proszę mi uwierzyć, to w dużej mierze mocno przesadzone opinie. Zdarza się, że zarobimy dużo – zwykle jednorazowo, ale bywają takie miesiące, że musimy pożyczać pieniądze, żeby zapłacić rachunki. Dlatego każdy rozsądny aktor szuka innego zajęcia. Ten zawód jest bardzo przyjemny, ale też frustrujący.
Dlatego trzy lata temu otworzyła pani studium aktorskie „aktoRstudio”?
Nie do końca tak było. Nie robię tego tylko dla pieniędzy. Póki co do interesu cały czas dokładam. W moim przypadku aktorstwo zawsze było jednym z wielu innych zajęć twórczych. Wcześniej, jakieś 8 lat temu, założyłam ze znajomymi Stowarzyszenie Twórców Sztuk Wszelkich. Wtedy to powstała idea interdyscyplinarnej pracowni twórczej, gdzie artyści z różnych dziedzin sztuki mogą wymieniać się doświadczeniami i wspólnie tworzyć dzieła. Stylizowałam sesje foto, robiłam kostiumy do offowych przedstawień, postanowiłam, że będę projektować. Powstała moja odzieżowa marka Stara Bardzo, krok po kroku realizowałam swój plan. Kolejnym krokiem była szkoła aktorska. Uznałam, że moje doświadczenie i warsztat, który wypracowałam jest na tyle interesujący, że warto się nimi podzielić. Oczywiście nie uczę sama. Zebrałam ludzi, których szanuję i uważam za świetnych aktorów i zrobiłam z nich… pedagogów (śmiech). Wśród mojej kadry są m.in.: Małgosia Buczkowska, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki, Iza Kuna, Marieta Żukowska, Joanna Niemirska, Lech Lichota, Rafał Mohr, Krzysztof Ogłoza. Pracując w zawodzie widzę, jak bardzo potrzeba edukacji w naszym fachu.
Studium aktorskie to niejedyny pani biznes.
Poszerzyłam działalność biznesową o projekt „Art-house”, który ruszył w marcu i po przerwie wakacyjnej, już na jesieni, będzie miał bardzo konkretny program. Art-house to miejsce dla ludzi kreatywnych, które poszerza horyzonty. To jednocześnie szereg warsztatów, tzw. teatr fizyczny, dance hall, musical vocal itd. Pracuję też nad otwarciem klubokawiarni ze sceną (pewnie na wiosnę przyszłego roku) i modowym concept storem, czyli miejscem unikatowym, w którym będą propozycje nieosiągalne w żadnym innym miejscu. Oczywiście, nie robię tego wszystkiego sama – mam ekipę odpowiednio dobranych ludzi.
Z projektowania ubrań całkowicie pani zrezygnowała?
Wręcz przeciwnie. Wprawdzie w tym momencie, z racji wzmożonych obowiązków domowych i zawodowych modowo trochę przystopowałam. Zabieram się za to na świeżo, po ogarnięciu innych tematów. Na wiosnę, na otwarcie concept store planuję nową kolekcję. Zamierzam otworzyć butik, w którym będą sprzedawane ubrania moich projektów oraz innych marek wybranych przeze mnie. Patrzę na moje pomysły w szerszym kontekście – zależy mi na połączeniu ich wszystkich w domu artystycznym art house. Dzięki art-house rodzice będą mogli spędzić czas kreatywnie z dziećmi, znajdując zajęcia zarówno dla nich, dla młodzieży, jak i dla siebie. Na scenie będziemy realizować małe formy z pogranicza dziedzin sztuki, to będzie wyjątkowe miejsce. Chcę propagować dobrą kulturę dla tych, którzy mają otwarte serca i głowy na sztukę oraz rozwój osobisty.
Rozmawiała Beata Rayzacher
Fragment wywiadu opublikowanego w numerze 7/2015 miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...