Przedsiębiorcy walczą o tarczę
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców, pominiętych w tarczy antykryzysowej. Ich biznesy przestały przynosić dochody z powodu pandemii. Czasem w wyniku odgórnego lockdownu, czasem w konsekwencji zamknięcia branż, z którymi były ściśle powiązane. Tymczasem tarcza antykryzysowa uzależnia przyznanie pomocy wyłącznie od kodu PKD.
Straty są, wsparcia nie ma
Firma Magdaleny Leszczak-Wardęgi wynajmuje namioty wraz z wyposażeniem na targi i imprezy rozrywkowe.
– Imprezy zostały zablokowane i od marca jesteśmy niemal całkowicie pozbawieni przychodów. Spadki wynoszą 75-80 proc. Mimo tego nie zostaliśmy objęci wsparciem, gdyż nasz kod PKD nie został zakwalifikowany do tarczy – opowiada Magdalena Leszczak-Wardęga. – Zatrudniam pracowników, więc jestem odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za nich i ich rodziny.
Spadek ruchu turystycznego i trudności w przekraczaniu granicy stały się źródłem problemów firm Barbary Bielinowicz i Moniki Tęczy. Pierwsza z nich zajmuje się handlem przygranicznym na zachodzie Polski. Przez wprowadzone obostrzenia niemieccy kupujący nie mogą przekroczyć granicy i jej firma straciła swoje główne źródło dochodu. Natomiast Monika Tęcza prowadzi sklep z pamiątkami na krakowskim rynku. W 2020 roku liczba turystów odwiedzających Kraków zmniejszyła się o połowę, a pod koniec roku, z powodu zamknięcia hoteli i atrakcji turystycznych, spadła niemal do zera. Mimo braku przychodu spowodowanego decyzją o blokadzie części gospodarki, z powodu nieuwzględnienia posiadanych przez obie firmy kodów PKD, pomoc im nie przysługuje.
Paweł Churzępa jdziałalnosc w branży jubilerskiej prowadzi od 2002 roku, w galerii handlowej.
– W listopadzie obroty spadły nam o 94 proc., w grudniu o 70 proc., w styczniu o 100 proc. – mówi przedsiębiorca. – Wiele innych sklepów, działających w galeriach jest w podobnej sytuacji. Jeżeli nadal zostaniemy bez pomocy, skończy się to dla wielu przedsiębiorców tragicznie.
Tarcza antykryzysowa nie uwzględniła PKD wielu przedsiębiorców, prowadzących biznesy w zamykanych odgórnie galeriach handlowych. Pominięte zostały chociażby sklepy z zabawkami, sprzętem elektronicznym czy właśnie jubilerzy. Opisywaliśmy też historię franczyzobiorców Quiosque, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji.
Jest obietnica
Pominięci przedsiębiorcy wystosowali petycję o uwzględnienie ich w tarczach pomocowych. Podpisało się pod nią ponad 2 tys. firm.
– Wszyscy przedsiębiorcy, z którymi się spotkałem, reprezentują sektor MŚP. Przed epidemią ich działalność doskonale się rozwijała i pozwalała utrzymać siebie oraz najbliższą rodzinę. Dopiero koronawirus i zamknięcie gospodarki sprawiły, że firmy te zaczęły borykać się z problemami. Od czterech miesięcy, nie mogąc normalnie pracować, znalazły się na krawędzi bankructwa. Dotychczas nie wypłacono im ani złotówki rekompensaty ponieważ nie mają właściwego numeru PKD – powiedział Adam Abramowicz.
Rzecznik wspiera postulaty franczyzobiorców, którzy domagają się włączenia do tarcz pomocowych przedsiębiorstw ze spadkiem obrotów powyżej 70 proc. - bez względu na kod PKD. Wraz z delegacją przedsiębiorców spotkał się w tej sprawie z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Jak informuje Adam Abramowicz, podczas spotkania wicepremier zapowiedział rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami takich właśnie firm.
Postulat zmiany warunków skorzystania z tarczy popiera też Polska Organizacja Franczyzodawców.
– Wspieramy rzecznika w staraniach o rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców o firmy poszkodowane, których przychody spadły o ponad 70 proc. Klasyfikacja PKD jest tu sprawą drugorzędną – mówi Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu POF.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
Nie musisz być miłośnikiem ślimaków, by na nich zarabiać. Ale bez cierpliwości, umiejętności planowania i zamiłowania do pracy ze zwierzętami – ten biznes cię pokona. Obejrzyj wywiad z Piotrem Płuską, właścicielem HelixPol, jednej z największych ferm ślimaków w Polsce.
Firma szuka partnerów z branży finansowej, którzy mają umiejętności menedżerskie. Czego od nich oczekuje?
W tym roku do sieci Beza Krówka dołączyło kilkanaście nowych punktów franczyzowych. W sumie jest ich już ponad setka.
Xtreme Fitness Gyms otwiera kolejne kluby, ale to nie liczby przyciągają uwagę. Co sprawia, że franczyzobiorcy zostają na dłużej i rozwijają się razem z siecią?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Rafał Jaźwiński od trzech lat prowadzi placówkę franczyzową pod marką Northgate Logistics. Specyfika biznesu pozwala obsługiwać klientów na całym świecie.
Platforma Tribeware to inteligentny pośrednik między menedżerem a pracownikami. Wskazuje im drogę do przyjętych celów, nagradza za wykonane zadania i wylicza, co udało się dzięki nim zyskać.
– Bycie lekarzem nauczyło mnie kilku rzeczy. Przede wszystkim życiowej pokory, która powinna nam towarzyszyć również wtedy, gdy realizujemy duże biznesowe projekty – mówi Radosław Wiśniewski, twórca odzieżowej grupy Redan, z wykształcenia lekarz.
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...