Mieć czy wydać – oto jest pytanie!
Grzegorz Morawski, redaktor „Własny Biznes FRANCHISING”
Wakacje: czas urlopów, relaksu i refleksji – również i tych biznesowych. W takim okresie warto na warsztat wziąć dylematy, których rozwiązywanie przynosi więcej przyjemności niż trosk. Jeśli takie istnieją, to z pewnością należy do nich ten dotyczący sposobu wydawania nadwyżki finansowej. Niemniej jednak pozostaje on dylematem, a w kategoriach biznesowych sprawa wcale nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać.
Mamy więc zysk. Brawo, to znaczy, że w ostatnim okresie rozliczeniowym gospodarowaliśmy rozumnie, w wyniku czego przychody okazały się wyższe niż koszty. Być może sytuacja jest na tyle dobra, że udało nam się osiągnąć dochód dzięki rzeczywistej sile naszego biznesu, przyrostowi klientów czy wzrostowi marży, a nie np. dlatego, że właśnie wyprzedaliśmy samochód służbowy, dwa komputery i zwolniliśmy sekretarkę. Jeśli zatem firma jest w dobrej kondycji i wychodzi na plus, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: co zrobić z nadmiarową gotówką?
Pierwszy pomysł jest taki, by po prostu zrobić sobie sowity przelew z konta firmowego i iść na zakupy. To rozwiązanie daje natychmiastowe i odczuwalne korzyści. Nawiasem mówiąc, pokusa wykonania takiego kroku jest niemała. Kto wie, czy gdyby słynny eksperyment psychologiczny na zdolność do odraczania nagród w czasie nie był przeprowadzany na dzieciach z cukierkami tylko na dorosłych z pieniędzmi, to wyniki nie byłyby zbliżone – większość wolałaby mniej forsy teraz niż obietnicę większych profitów w przyszłości.
To właśnie druga możliwość. Łapy precz od kasy i zamiast przejadać, inwestujemy. Takie wyjście boli, bo w końcu odejmujemy sobie od ust. A kto wie, czy nie będzie bolało w przyszłości jeszcze bardziej, jeśli inwestycje pójdą nie po naszej myśli i zamiast zarobić, to stracimy – to, co włożyliśmy, a może i więcej.
Są oczywiście i inne drogi. Można np. wziąć pieniądze teraz, a środki na inwestycje pożyczyć. Słuszna koncepcja, pod warunkiem że stopa zwrotu z przedsięwzięcia finansowanego zewnętrznym kapitałem okaże się wyższa niż koszt długu. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że w przypadku fiaska inwestycji zostaniemy z niespłaconymi pożyczkami.
Mówią, że od przybytku głowa nie boli. Jeśli jednak popatrzeć na możliwości, jakie otwiera posiadanie nadwyżki na koncie, to pewne rozterki mogą zmącić nasz spokój. Jak zatem wybrać, by nie żałować? Na to pytanie każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sam. Z pewnością jednak każdy biznes warto zacząć od zaplanowania – przychodów i kosztów, a w konsekwencji również zysków i – co kluczowe – ich przeznaczenia. Jeśli zawczasu postanowimy, ile chcemy mieć, a ile wydać, to żadna decyzja w tym zakresie nie przysporzy nam problemów. A swoją drogą, obyśmy tylko takie mieli.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...