Klient na łowach
Agnieszka Skupieńska, autorka bloga „To się opłaca”
Jak to zrobić, żeby to klienci pukali do naszych drzwi? Oto najważniejsze rzeczy.
1. Rekomendacje od klientów.
Po każdym udanym zleceniu proś o rekomendacje i prosi o to, by klient polecił cię swoim znajomym. Jedna czy dwie prośby w e-mailu to naprawdę nie jest taka trudna sprawa, a może wiele zmienić w twoim biznesie.
2. Aktualizuj portfolio.
Twoja strona WWW czy portfolio umieszczone w sieci powinny być zawsze aktualne. Znajdź czas chociaż przez godzinę w miesiącu, by sprawdzić, czy nie zmieniły się tam żadne dane, ceny, czy nie doszło nowe doświadczenie lub osiągnięcie, którym warto się pochwalić.
3. Pisz blog.
Wybierz taką tematykę bloga, która zainteresuje twoich klientów. I nie chodzi tu o to, by zyskiwać setki czy tysiące czytelników i stać się zawodowym blogerem, ale o to, żeby przyciągać osoby potencjalnie zainteresowane twoimi usługami. Tworzysz np. strony sprzedażowe dla małych firm? Możesz napisać post blogowy z instrukcją, jak taką stronę zrobić samemu.
4. Pisz posty gościnne u innych.
W Polsce pisanie postów gościnnych na blogach nie jest bardzo powszechne, ale są blogerzy, którzy chętnie umieszczają takie artykuły u siebie. Wybierz temat, który pokaże cię jako profesjonalistę, ale jednocześnie ma szansę przyciągnąć do ciebie klientów. Pamiętaj również, by był to temat, który zainteresuje czytelników bloga, na którym będzie opublikowany.
5. Aktualizuj profile w mediach społecznościowych.
Na to też znajdź przynajmniej godzinę miesięcznie. Niech wszędzie będą aktualne odnośniki do twojego portfolio, dane kontaktowe, najnowsze osiągnięcia. Zwróć szczególną uwagę na LinkedIn.
6. Przemawiaj na wydarzeniach branżowych.
Mogą to być konferencje, a mogą być nieodpłatne spotkania. Jeśli w twojej branży nie ma spotkań, na które mógłbyś się wybrać jako mówca, może czas załatać tę lukę i zorganizować własne dla ludzi z twojej branży? Przemawiając na spotkaniach branżowych nie tylko budujesz swój autorytet, ale też masz szansę pokazać się dużej grupie ludzi. Nigdy nie wiadomo, kto z nich może zostać twoim klientem.
7. Nawiązuj kontakty online.
Networking to dobre źródło zleceń, możesz nawiązywać kontakty chociażby w mediach społecznościowych. Świetnie nadają się do tego grupy na Facebooku, Twitter, Instagram, a także blogi, na których możesz komentować wpisy i pomagać innym ludziom.
8. Buduj wizerunek eksperta przez dostarczanie wartościowych treści.
Możesz np. wydać książkę o tematyce związanej z tym, co robi, od razu stawia się o poziom wyżej niż konkurencja. Z kolei worząc kursy online pokazuje, że ma kompleksową wiedzę ze swojej dziedziny. Równie dobrymi sposobami na budowanie swojej pozycji eksperta są filmy na Youtubie, podcasty, webinary czy nawet prowadzenie wartościowej grupy na Facebooku i wystąpienia na żywo w mediach społecznościowych (tzw. live’y, np. na Facebooku).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...