Po jasnej stronie mocy
Chcesz prowadzić własny biznes, masz kapitał, ale nie masz pomysłu. Pomyśl o franczyzie, póki żyje w tobie zapał z przełomu roku. Najczęstszym powodem rezygnacji z marzeń o własnym biznesie jest strach przed konkurencją i obawa przed bankructwem. Z obydwoma tymi lękami może poradzić sobie biznes otwarty pod znanym szyldem franczyzowym: firmy franczyzowe upadają dużo rzadziej, a znane marki gwarantują przypływ klientów od pierwszego dnia funkcjonowania.
Kryzys mi lotto
Franczyza jest niezłym rozwiązaniem nawet na czas spowolnienia gospodarczego. Po prostu klienci najpóźniej rezygnują z zakupów/usług w salonach znanych marek. Przy 2-3-proc. wzroście gospodarczym najlepiej obroni się właśnie drobny i średni handel oraz usługi – licencje na taki biznes dominują we franchisingu. Polacy coraz bardziej chcą decydować o własnych pieniądzach sami, a ich rosnąca wiedza o gospodarce powoduje, że wybierają bezpieczniejszy franchising.
Sprawdzony pomysł
Know-how i marka firmy to atuty, których wartość buduje się latami. Dzięki franczyzie przedsiębiorca, posiadając stosunkowo nieduży kapitał, może skorzystać z doświadczeń gospodarczych franczyzodawcy oraz z renomy, nazwy i znaków handlowych jego firmy. A przecież jednocześnie pozostanie niezależnym przedsiębiorcą!
Mniejsze ryzyko i większa wiarygodność
Bezpośrednią korzyścią z przystąpienia do sieci franczyzowej jest więc obniżenie ryzyka związanego z uruchomieniem działalności gospodarczej. To z kolei zwiększa wiarygodność franczyzobiorcy w oczach kontrahentów, w tym także instytucji finansowych. Badania i doświadczenia zachodnich rynków dowodzą, że liczba upadłości przedsiębiorstw działających w ramach systemów franczyzowych jest znacznie mniejsza niż tych działających samodzielnie. Nic więc dziwnego, że franczyzobiorcy mają większą wiarygodność kredytową. Ponadto często franczyzodawcy pomagają franczyzobiorcom w znalezieniu źródeł finansowania.
Właściciel cukierni nie musi piec ciastek
Wcale nie jest konieczne posiadanie przez franczyzobiorcę doświadczenia w dziedzinie, w której będzie prowadził działalność. Otrzyma on bowiem od franczyzodawcy pełne przygotowanie i stałą pomoc w tym zakresie. Brak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jest więc zastępowany przez szkolenie i wszechstronną pomoc franczyzodawcy. Pomoc dotyczy wszelkich aspektów prowadzenia działalności gospodarczej: organizacji i prowadzenia przedsiębiorstwa, wyboru lokalizacji, zakupu wyposażenia, zarządzania personelem itp. Niekiedy franczyzobiorca otrzymuje także prawo wyłącznej sprzedaży czy wyłącznego wykonywania usług na danym obszarze. Dzięki takiej pomocy utworzenie i prowadzenie firmy w ramach sieci franczyzowej wymaga mniejszych nakładów kapitałowych niż prowadzenie samodzielnego biznesu.
Duży może więcej
Dodatkową korzyścią franczyzobiorcy są efekty działań reklamowych i marketingowych prowadzonych przez franczyzodawcę dla całego systemu w skali kraju czy regionu. To samo dotyczy działalności badawczej i rozwojowej podejmowanej przez franczyzodawcę. Z jej efektów korzystają wszyscy franczyzobiorcy, którzy działając w pojedynkę, nie mieliby po prostu na to pieniędzy.
Arkadiusz Słodkowski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...