Biznes godny zaufania
Franczyza to z zasady sprawdzony pomysł na biznes. Sieci, które nie są w stanie zaoferować partnerom pewnego i zyskownego pomysłu na biznes, znikają z rynku. Przekonał się o tym w ostatnim czasie właściciel salonów fotodepilacji Nomasvello, który został wykluczony z Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Trudno uwierzyć, aby marka z tak nadszarpniętym wizerunkiem miała jeszcze kiedykolwiek szansę odnieść franczyzowy sukces.
Przykład hiszpańskiej sieci pokazuje, że o wizerunek należy dbać nie tylko na etapie poszukiwania franczyzobiorców. To, jak układa się współpraca z partnerami, ma w dłuższej perspektywie znacznie większy wpływ na wizerunek firmy. Zgodnie z ideą franczyzy, partner może liczyć na wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności. Franczyzobiorcy oczekują aktywności, dlatego zadaniem franczyzodawcy jest rozwijanie sieci i dbanie o jakość współpracy z partnerami, a nie tylko o należne honorarium. Coroczne konferencje, rada franczyzobiorców, narzędzia wspierające sprzedaż czy szkolenia to przykłady działań, które coraz częściej oferują sieci swoim franczyzobiorcom. Firmy coraz chętniej się tym również chwalą, choć ta umiejętność przychodzi franczyzodawcom znacznie wolniej.
Franczyzodawcy z pewną dozą nieśmiałości stawiają swoim przyszłym partnerom warunki i wymagania, jakby nie do końca wierząc w siłę swojej marki. Rynek natomiast wymusza zmianę tej postawy. Silna konkurencja i stale rosnąca liczba firm franczyzowych sprawiła, że muszą one się wyróżnić, aby zwrócić na siebie uwagę przyszłych partnerów.
To, co wyróżnia firmy franczyzowe i świadczy o ich wizerunku, to znane logo. Jednak znajomość marki nie musi oznaczać znajomości sieci franczyzowej, która się pod tą marką rozwija. Nawet jeśli marka jest rozpoznawalna i dobrze kojarzona przez klientów, nie musi być znana jako pomysł na biznes, który można kupić. Dlatego najważniejsze, aby potencjalni franczyzobiorcy mieli szanse dowiedzieć się o możliwości współpracy.
W pracy nad wizerunkiem firmy franczyzowej ważne jest, aby komunikacja oferty odbywała się wielokanałowo. Franczyzobiorcą może bowiem zostać jeden z klientów albo zupełnie niezwiązany dotychczas z branżą przedsiębiorca. Dlatego do współpracy należy zachęcać na wiele sposobów – począwszy od promocji w sklepie, przez stronę internetową po media zewnętrzne i targi franczyzy.
W Polsce działa blisko tysiąc sieci franczyzowych, a to oznacza, że w każdej branży jest co najmniej kilku, jeśli nie kilkudziesięciu potencjalnych konkurentów. Do tej grupy należy doliczyć kolejnych spoza branży, którzy będą kusić podobną kwotą inwestycji. Z gąszcza ofert franczyzobiorca wybierze tę, która zwróci jego uwagę i zrobi na nim dobre wrażenie.
To, jak zostaną zbudowane relacje z franczyzobiorcami, będzie miało znaczący wpływ na wizerunek sieci. We franczyzie obie strony pracują na wspólny sukces, a zadowolony franczyzobiorca to najlepsza reklama sieci i zachęta dla przyszłych partnerów. Powinni o tym pamiętać wszyscy ci, którym zależy, aby biznes utrzymać na wysokich obrotach przez wiele lat.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Marka New York Pizza Department podpisała umowę z masterfranczyzobiorcą w Egipcie. Na przyszły rok zapowiada pierwsze otwarcia na egipskim rynku.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...